Blog

Ancha Uzay Teknolojileri Ekibi Gözlerini Uzaya Dikti

127
Haberler

Ancha Uzay Teknolojileri Ekibi Gözlerini Uzaya Dikti

Başakşehir Living Lab girişimcilerinden Berke Dabağ ve Mustafa Akcanca, üniversiteye hazırlanan iki genç tasarımcı. Türkiye’nin dört bir yanından uzay ve teknoloji alanına meraklı lise ve üniversite öğrencilerinin bir araya gelerek oluşturdukları “Ancha Uzay Teknolojileri Ekibi’nde uzay teknolojileri geliştiriyorlar.

Bilgisayar üzerindeki çalışmalarını bitirme aşamasında olduklarını belirten Berke de, hedeflerini şu sözlerle anlattı: “Türkiye’nin uzaya insansız araç gönderen ilk ekibi olmayı hedefliyoruz. Bizim tasarladığımız proje ‘Mars Rover’ insansız keşif aracı olarak geçiyor. Bir gezegene gönderildiğinde o gezegendeki biyolojik yaşamı araştırıyor. Gelecekte o gezegene koloni kurulabilir mi? gibi sorulara cevap arıyor.” Sponsor desteği bekliyorlar…
Yurt dışındaki birkaç firmadan sponsorluk aldıklarını dile getiren Dabağ, sözlerini şöyle tamamladı: “Amerika’daki bir firma, element tespit cihazı konusunda bize cihaz gönderdi. Onun dışında NASA’nın motor üreticisi de bizi ‘Genç Mühendisler’ programına dâhil etti. Böylece motorları indirimli bir şekilde alacağız. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile görüştük ama hâlâ sponsorlar arıyoruz. Tasarım üretmek için metal üreticilerden sponsorluk almak istiyoruz.”


 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir