Blog

Erasmus+ Programı kapsamındaki Coding Camp etkinliği başladı

356af2efb5ea01MRTD6523_resize
Haberler

Erasmus+ Programı kapsamındaki Coding Camp etkinliği başladı

Türkiye ve Romanya Coderdojo çocukları kod kampı için Başakşehir’de bir araya geldi.

Bilgi ve iletişim teknolojileri ile tanışmak, bilgisayar programlamaya başlamak isteyen çocuk ve gençlere destek olmak amacıyla Genç Hayat Vakfı, CoderDojo ve Başakşehir Living Lab işbirliği ile  Coding Camp etkinliği düzenleniyor.  5 gün sürecek olan kampta Türkiye ve Romanya’dan çocuklar birlikte kod yazacak, projeler geliştirecek.

‘Bilgi, teknoloji insanlığa faydası yoksa boşa bir emektir’

Başakşehir Living Lab,  Genç Hayat Vakfı, CoderDojo Türkiye ortaklığı ve Erasmus+ Programı kapsamında desteği ile hayata geçirilen Coding Camp etkinliğinin açılışı Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katıldığı bir programla yapıldı.

Başkan Uysal yaptığı açılış konuşmasında, “Bilginin evrensel olduğu günümüzde daha net görünmektedir. Her yeni nesilde yeni bilgilere ulaşılıyor. İçinde bulunduğumuz Living Lab denilince akla gelen var olan teknolojinin halka ulaştırılması akla geliyor.  Yeni bilgi, teknoloji insanlığa faydası yoksa boşa bir emektir. Bilgiyi üretenler o bilginin halkın faydasına nasıl kullanacaklarını daha iyi bilir. Vatandaşlara daha iyi ulaşabilmek için Living Lab’da projeler geliştiriyoruz. Örnek vermek gerekirse; yer altı çöp konteynırlarımız burada doğdu. Burada yapılan çalışmalarla hangi konteynırda ne kadar çöp birikmiş görebiliyoruz” dedi.

Etkinliğe katılan öğrencilere başarılar dileyen Başkan Uysal, önerilerde bulundu “Teknolojinin insanlığın hizmetine daha çok katkı sunduğu dönemleri görecek gençlerimiz aramızda. Siz gençler bu yolda güzel çalışmalar yapın istiyoruz. Yeni teknolojiler üretirken insanlığa nasıl faydalı olacağına da kafa yormalıyız.”

Genç Hayat Vakfı Genel Müdürü Uğur Gülderer ise yaptığı konuşmada projenin içeriğini şu sözlerle anlattı, “Biz bu projede pek çok ortakla birlikte çalışıyoruz. Yetenekli çocukları bir araya getirip teknoloji alanında uluslararası öğrenme oluşturmak istedik. Bu çalışma sırasında farklılıklarımızla birlikte yaşamak ve birlikte öğrenmeyi amaçladık. Siz gençler burada öğrenirken aynı zamanda eğlenin istiyorum. Yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz”

Türkiye ve Romanya’dan çocuklar birlikte projeler geliştirecek

01-5 Şubat tarihleri arasında Başakşehir Living Lab’de devam edecek olan Kod Kampı projesine, CoderDojo Romanya ve CoderDojo Türkiye’den 12-15 yaş arasında başlangıç düzeyindeki 24 çocuk ve genç katılıyor ve bu beş günlük programlama kampında Türkiye ve Romanya’dan çocuklar birlikte projeler geliştirecek. 3 etkinlik koordinatörü ve 6 eğitmenin görev aldığı kod kampı farklı kültürlerden gelen gençleri kaynaştıracak. Projenin açılış gününde katılımcıların kaynaşması için oyunlar oynandı. Akabinde de projeye katılan mentoller kendilerini tanıttı.

Romanya ve Türkiye’den çocukların birlikte ekipler oluşturarak, bir hackathon formatında, şehirde yaşam ve akıllı şehirler temasında projeler geliştirecekleri bu eğlenceli ve yaratıcı programlama kampı sonunda, 5 Şubat günü hem Kod Kampı katılımcılarının, hem de isteyen bütün çocukların ve basının katılımına açık bir Demo Günü düzenlenecek. Projenin son günü olan 5 Şubat 2016 tarihinde çocukların çalışmalarını sergileyeceği 13.30-16.30 saatlerindeki “Demo Günü”ne İrlanda’dan CoderDojo İletişim ve Etkinlik Yöneticisi Peter O’Shea katılacak. Programlama kampına katılan çocukların yanı sıra, iki senedir CoderDojo Türkiye’ye katılan tüm çocukların projelerini, kurguladıkları oyunları veya uygulamaları sunabilecekleri Demo Günü, paylaşmak ve izlemek isteyen herkesin katılımına açık bir paylaşım günü olacak.


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir