Blog

Başakşehir Living Lab’da Cisco Networking Academy CCNA2 Eğitimi

190
Haberler

Başakşehir Living Lab’da Cisco Networking Academy CCNA2 Eğitimi

Başakşehir Belediyesi’nin Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde düzenlenen Cisco Networking Academy aracılığıyla 5 hafta boyunca CCNA2 eğitimi verildi. Eğitimi gerçekleştiren Yazılım Mühendisi Hasan Coşkun, katılımcılara ileri seviye internet alt yapısı konfigürasyonu, ağ ve cihaz güvenliği, veri kontrol ve paket iletimi hakkında müfredata bağlı eğitimler verdi.

Başakşehir Belediyesi Living Lab Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde ki “Cisco Networking Academy CCNA2” eğitimi, Başakşehirlilerden büyük ilgi gördü. Eğitim üniversite öğrencilerinden büyük ilgi görürken, sektörde aktif olarak çalışan katılımcıların da beğenisini topladı.

“İnternet nedir? Ağ gereksinimleri nelerdir?”

İnternet ortak bir iletişim protokolü dahilinde en uzak noktadan, en yakın noktaya dek tüm bilgisayarların iletişim halinde olup birbirleri ile haberleşebildikleri bir teknolojidir. İletişim hattını oluşturma amacıyla kablolar ve sinyaller kullanılır. Bu sinyallerin kaybını önlemek ve bilgilerin doğru adreslere iletilmeleri için ara cihazlar kullanılır.

“Ağ  ve Cihaz güvenliği”

Artık istenilen her bilgiye teknoloji aracılığıyla rahatça ulaşıldığı için, bizlere ait bilgilerin de tehlikede olduğunu bilmemiz gerekir.
Cihazların giden ve gelen paketleri engellemesini, dışarıdan izole ağ yapıları oluşturmayı, Router cihazımızı hem yönlendirme hem de güvenlik amaçlı kullanmayı öğreterek sektörde uzman olmaları sağlandı.

“Veri kontrol ve Paket İletimi”

Erişimini kısıtlamak istediğimiz protokolleri ve paket içeriklerinin kontrollerini yaparak, erişim kısıtlamaları getirildi. Böylece kullanıcıların dış veya iç ağ üzerinde oluşabilecek tehditleri yaşamamaları sağlandı. Doğru ve yerinde erişim kısıtlamalarına dikkat çeken Hasan Coşkun uygun konfigürasyon ve konu başlıkları ile eğitimi tamamladı.


 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir