Blog

Başakşehir Living Lab’dan Zendala Atölyesi

55834336b693d0BK0A3297
Haberler

Başakşehir Living Lab’dan Zendala Atölyesi

Başakşehir Living Lab’da desenler ve renkler dünyasının kapılarını aralayan Zendala Atölyesi düzenlendi.

Başakşehir Living Lab Merkezi’nde gerçekleşen Zendala atölye çalışmasına Başakşehir’de ikamet eden boyamaya ve desen çizmeye meraklı kişiler katıldı. Grafiker, İllustrator Ayliz Abbas tarafından gerçekleştirilen atölye çalışması Zendala’nın tanıtımı ile başladı.

Yaklaşık iki saat süren atölye çalışmasında, stencil halinde hazırlanmış mandala çizimlerinin A4 kağıtları üzerine kurşun kalem aktarılmasının ardından A4 kağıt üzerinde çizilmiş olan mandalaların, keçeli ya da çizim kalemiyle çerçeveleri çizildi. Atölye katılımcıları örnek desen çizimlerini de kullanarak mandalanın içerisine desenlerini çizdi. Sonrasında ise katılımcılar hayal dünyalarındaki desenleri boyayarak ya da çizerek ortaya renkli ürünler ortaya çıkarttılar.

Başakşehirliler Zendala ile stres attı

Zendalayı tecrübesi olmayanların bile yaparak keyif alabileceğini belirten Ayliz Abbas, zendalanın strese iyi geldiğini de ekledi, “Zendala, zentangle ile mandalanın birleşiminden oluşan bir çalışma. Bu çalışma bir nevi çizerek rahatlamaya da yol açıyor. Atölyemize her yaş ve meslek grubundan katılımcı var. Atölye çalışmamızda kural yok, katılımcılar kendi özgün desenlerini ortaya çıkarabiliyor. Çizim yapmayı aşılamak istiyoruz, amacımız bu. Katılımcılar evde bir elma çizip içine desenler oluşturabilirler.”

Zendala atölyesine katılanlar düşüncelerini şu cümlelerle ifade etti;

Leyla Ulussever: “Ben çocuğum vasıtası ile Living Lab ile tanıştım. Hem çocuklar için hem de bizim için güzel atölyeler oluyor. Mümkün olduğu kadar katılmaya çalışıyorum.”

Yasemin Açıkgöz: “Çalışmıyorum. Uygun oldukça Living Lab’ın etkinliklerine katılmaya çalışıyorum. Burada güzel etkinlikler oluyor.”

Ayla Sarıhan: “Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Çocuklarım büyüdükten sonra boyama, teship sanatlarıma merakım var. Kendime zaman ayırmak için atölyeye katıldım. Çocuklarım da etkinliklere katılıyor.”

Selin Kaynak: “Mimarlık bölümü öğrencisiyim. Çizimi ve böyle etkinlikleri seviyorum. Living Lab’da ilk defa bir etkinliğe katılıyorum. Çok keyifli bir atölye.”

Meral Sarı: “Mali Müşavirim, yorulduğum için bir süre önce işimi bıraktım. Birkaç aydır evdeyim. Living Lab’da ilk defa bir atölyeye katıldım. Gayet güzel bir çalışma oluyor.”


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir