Blog

Başakşehir Living Lab’de Digital Baskı Eğitim ve Deneyim Günü Yaşandı

172
Haberler

Başakşehir Living Lab’de Digital Baskı Eğitim ve Deneyim Günü Yaşandı

Başakşehir Living Lab, Istanbul Design Factory ve Promakim işbirliği ile 25-26 Eylül tarihleri arasında düzenlenen workshopta birbirinden yetenekli tasarımcılar füturistik dizayn temalı dijital çizimlerini dünyaca ünlü baskı sistemleri üreticisi Japon Roland DG’nin farklı baskı yöntemleri sunan makinaları ile ürün haline dönüştürme fırsatını yakaladılar.

Roland DG’nin Türkiye Distribütörü Promakim’in teknik uzmanları Roland’ın pamuklu her kumaşa direk olarak baskı yapabilen masaüstü tekstil yazıcısı BT-12, Folyo Bas-Kes Sistemi SG540 ve yine masaüstü Kesim Makinası GS24 ün kullanımları ile ilgili tasarımcı katılımcılara makinaların ilk eğitimlerini verdiler.

Endüstri ürünleri tasarımcıları, moda ve tekstil tasarımcıları ve grafik tasarımcılardan oluşan 18 kişilik katılımcı grubu 2 gun boyunca yaratıcı tasarımlarını tablet ve laptop üzerinde çizdiler ve Roland’ın baskı sistemleriyle farklı methodlarla ürettiler.

Katılımcılar tasarladıkları füturistik temalı çizimleri tişört, bez çanta, kalem kutu, yastık kılıfı gibi farklı tekstil ürünlerinin üzerine baskı alma keyfini yaşadılar.

Etkinlik yürütücüsü Çiğdem Şentürk, ‘’ Katılımcılarımızın büyük çoğunluğu tasarım bölümlerinde okuyan üniversite öğrencileriydi. Onlara hayal ettikleri bir ürünü tasarlarken ve baskı alırken hangi aşamalardan geçmeleri gerektiğini ve tekniklerini öğrettik. 2 günlük etkinliğimizin sonunda artık kendileri baskı makinalarını kullanabiliyor, pres yapabiliyor, transfer işlemlerini gerçekleştirebiliyorlardı ve bu bizim için büyük mutluluk demek. Katılımcılarımız ortaya çıkardıkları birbirinden yaratıcı çalışmaların manifestolarını yazdılar ve onlardan Başakşehir Living Lab’de bir sergi oluşturacağız. Sizleri de bekleriz.’’ Diye konuştu.

Etkinlik sonunda katılımcılara sertifikaları dağıtıldı.

Fotoğrafların Tümü


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir