Blog

Başakşehir Living Lab’de Resim Çizmenin Sırlarını Paylaştık

163
Haberler

Başakşehir Living Lab’de Resim Çizmenin Sırlarını Paylaştık

Başakşehir Living Lab’de İstanbul Design Factory tarafından resme ilgi duyan 15 yaş üzeri tüm katılımcılara açık, Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Çiğdem Şentürk tarafından ‘Karakalem Çizim Atölyesi’ gerçekleştirilmiştir.

Resme giriş ve Karakalem Çizim Teknikleri hakkında bilinmesi gereken tüm önemli konulara değinerek sunum yapılmıştır.

Yüzyıllardır ressamların vazgeçemediği bir malzeme olan kurşun kalem ve kömür kalemle gerçekleştirilen karakalem çalışmalar, izleyenlerde her zaman farklı bir hayranlık uyandırmışlardır. Yağlı boya ve sulu boya çalışmaların renk zenginliğini bir kenara bırakarak oluşturulan bu ışık-gölge ve kontür çalışmaları, başlı başına birer sanat eseri olmalarının yanı sıra, renkli çalışmalar için yol gösterici bir rol üstlenirler.

Katılımcılar, karakalem çizime uygun dereceli kalemleri, kağıt çeşitlerini ve ölçü almayı öğrendikten sonra, oran-orantı ve ışık-gölge kurallarına uygun olarak resimlerine taslak bir çizimle başladılar.

Atölyenin ortasına kurulan natürmort kompozisyonu birlikte analiz ettikten sonra her katılımcı kendi açısından resmetti ve atölye sonunda ortaya birbirinden başarılı karakalem resim çalışmaları çıktı.

 Etkinlik katılımcıların sertifikalarının dağıtılmasının ardından sona erdi.

Fotoğrafların Tümü


 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir