Blog

Başakşehir Living Lab’de Yaz Dönemi Eğitimleri Doludizgin

59
Haberler

Başakşehir Living Lab’de Yaz Dönemi Eğitimleri Doludizgin

Başakşehir Living Lab’de düzenlenen yaz dönemi eğitimleri, teknolojiye meraklı öğrencilerden büyük ilgi görüyor. Alanında uzman eğitimcilerden 21. yüzyıl becerileri ile şekillendirilmiş ‘Robotik ve Kodlama’ eğitimi alan öğrenciler, artık kendi robotlarını tasarlayabiliyor.  

Başakşehir Living Lab, teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve uygulayan eğitimlerle öğrencilere temel elektronik, kodlama ve robotik beceri kazandırıyor. Öğrenciler, lego robotik setleri ile verilen eğitimde robotik ve kodlama alanında önemli becerilere sahip olurken Arduino ve çeşitli elektronik devreler ile verilen eğitimde ise temel elektronik ve akıllı sistemleri kurabilme yeteneklerini geliştiriyor.

“Tüketen toplumdan teknoloji üreten topluma geçmek için çalışıyoruz”

Arduino ile Robotik Programlama ve Lego Robotik Eğitmeni Özcan Tezcan, Living Lab’de verdikleri eğitimlerin Başakşehirli öğrencilerden yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Robotik ve akıllı sistem uygulamalarının günlük yaşamın bir parçası haline geldiğine dikkat çeken Tezcan, “Gün geçtikçe daha yeni daha inovatif sistemlerle karşılaşıyoruz. Birçoğunu farkında bile olmadan kullanıyoruz. Biz burada yaptığımız eğitimlerle öğrencilere bu sistemlerin nasıl yapıldığını, nasıl çalıştığını temel olarak anlatıyor ve uygulatıyoruz. Öğrenciler çok küçük yaşlarda içinde bulunduğumuz çağın teknolojik gelişmelerinin farkına varmaya başlıyorlar. Merak eden öğrenciler cevaplarına daha anlamlı bir şekilde ulaşabiliyorlar” dedi.

Tüketen toplumdan teknoloji üreten topluma geçiş yapmanın bir zorunluluk olduğunu belirten Eğitmen Özcan Tezcan, “Bu geçiş için kritik öneme sahip eğitimleri, öğrencileri geleceğin dünyasına ve mesleklerine kapsamlı bir şekilde hazırlamak için tasarlıyoruz. Eğitimlerimizde grup çalışmaları yaparak çocuklarımızın işbirlikçi çalışma, oluşturduğumuz problemlere çözüm getirmeleri sağlanarak eleştirel düşünme ve problem çözme gibi 21. yüzyıl becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca öğrencilerin yaz tatillerini verimli bir şekilde geçirmelerini sağlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Teknolojiye bakışım değişti”

12 yaşındaki Asude Hilal Şaşmaz, Başakşehir Living Lab’de aldığı Arduino eğitimiyle ilgili olarak şöyle konuştu: “Öğretmenimiz bizlere nasıl devreler oluşturacağımızı ve onları nasıl kodlayabileceğimizi gösteriyor. Çok karmaşık olduğunu düşündüğüm şeylerin aslında çok karmaşık olmadığını gördüm. Burada arabaların park sensörlerinin bir benzerini yaptık. Ayrıca oda sıcaklığına göre rengi değişen bir ışık sistemi oluşturduk. Tüm bu bilgilerden sonra teknolojiye bakışım değişti.”

“Kendi robotlarımızı tasarlıyoruz”

10 yaşındaki Zeynep Serra Terzi de, Lego Robotik Eğitimi’nin çok faydalı olduğunu belirterek; “Eğitimde önce kendi robotlarımızı tasarladık. Robotumuzu kodlayarak nasıl hareket ettirebileceğimizi öğrendik. Öğretmenimiz bizlere farklı görevler veriyor. Biz de robotumuzu görevi başaracak şekilde değiştiriyor ve kodluyoruz. Yaz tatilimi burada robotik eğitimleri ile eğlenceli bir şekilde geçiriyorum” dedi.

Fotoğrafların Tümü


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir