Blog

Başakşehir Living Lab’den dünyada bir ilk

Haberler

Başakşehir Living Lab’den dünyada bir ilk


Başakşehir Belediyesi tarafından dünya çapında bilgi ve iletişim teknolojileriyle ilişkili ürün ve hizmetlerin geliştirildiği, gerçek ortamda denendiği ve görücüye çıktığı Türkiye’nin ilk Living Lab (Yaşam Laboratuvarı)’i olan Başakşehir Living Lab, Türkiye ve dünyada bir ilki gerçekleştirerek görme engelli çocuklara lego eğitimi verdi.

Eğitim sonunda düzenlenen sertifika törenine Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Başkan Yardımcısı Murat Şahin ve Bilgi İşlem Müdürü Bekir Selçuk Temel katıldı.

Görme engelli çocuklarla gerçekleştirilen Lego-Lab devam edecek

Çocukların eğitim süresi boyunca yaptıkları çalışmalar bir video ile ziyaretçilere sunuldu. Programı başarıyla bitiren çocuklar sertifikalarını Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın elinden aldılar.

Çocukları tebrik eden Mevlüt Uysal, “Bu, Türkiye’de ve dünyada gerçekleştirilen ilk proje olması açısından çok önemsediğimiz bir proje. Projeyi gerçekleştiren ve yürüten eğitmenlerimize, katılımcılarımıza çok teşekkür ediyorum. Hem aileler, hem de çocuklar projenin devam etmesi taleplerini az önce bana ilettiler. Biz de Başakşehir Belediyesi olarak projenin daha da geliştirilmesi ve devam ettirilmesi hususundaki desteğimizi esirgemeyeceğiz” dedi.

Dokunarak, hatta koklayarak hayallerini gerçeğe dönüştürdüler

Başakşehir Belediyesi’nin tespit ettiği, ilçede yaşayan görme engelli çocukların ücretsiz olarak davet edildikleri eğitim 10 hafta sürdü.

Lego kutularının içine keçeden farklı şekilleri keserek yerleştiren eğitmenler, çocukların öncelikle şekilleri dokunarak algılamalarını sağladılar. Çok farklı konseptteki legolarla yapılan çalışmada, görme engelli çocuklar legoları tırtıklı yüzeylerinden, deliklerinden ve üzerindeki çıkıntıları sayarak ayırt etmeyi öğrendiler. Sonrasında yönlendirmeye ihtiyaç kalmadan çalışmalarını yürüten çocuklar, legolara dokunarak, hatta koklayarak hayallerini gerçeğe dönüştürdüler.

Sosyalliği ve paylaşmayı da öğrendiler

Projenin mimarlarından eğitmen Demet Erim, “Projeye 10 hafta önce başladık. Living-Lab’de çocuklara legoyla eğitim veriyorduk. Sonra aklımıza bu projeyi görme engelli çocuklara uygun tasarlamak geldi. Yaptığımız araştırmalarda Türkiye ve dünyada bu kapsamda bir çalışma yapılmadığını gördük. Bu hem Türkiye’de, hem de dünyada görme engelli çocuklarla yapılmış ilk lego projesi. Görme engelli çocuklarımızın hayal dünyaları bizimkilerden çok farklı. Ancak bu hayal dünyalarını ortaya dökebilecekleri mecralar yok. Legolarla hayallerini kurdukları şeyleri özgürce ortaya dökebiliyorlar. Legolar kendilerini ve hayallerini ifade edebilecekleri bir araç halini aldı burada. Bu eğitim süresince burada sosyalliği ve paylaşmayı da öğrendiler. Bu da hem onlar için, hem de bizim için çok önemli” dedi.

“Görme engelli çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürme sürecine tanıklık etmek çok güzeldi”

Eğitmen Aytek Uğur Şen projeyle ilgili yaptığı açıklamada “Proje netleştikten sonra görme engelli çocuklarımıza  Başakşehir Belediyesi aracılığıyla ulaştık. Bir kısmı %100, bir kısmı ise %80 görme engelli çocuklar. Eğitime başladığımızda sadece ilk 2 gün Legoları onlara tanıttık, kendi istediğimiz modelleri yapmalarını istedik. Sonrasında onların hayal ettikleri şeyleri yapmaları konusunda özgür bıraktık. İstekleri doğrultusunda gerekli olan parça ve ekipmanları temin ettik. Onların hayallerini gerçeğe dönüştürme sürecine tanıklık etmek çok güzeldi” dedi.

“Başakşehir Belesiyesi’ne çok teşekkür ediyoruz”

Programa katılan öğrenciler ve aileleri duygu ve düşüncelerini şu şekilde paylaştı:

Hülya Kılıç: “Başakşehir Belediyesi’nden bize bu eğitim ile ulaştıklarında çok sevindik ve hiç tereddüt etmeden çocuğumuzun kaydını yaptırdık. Bize bu imkanı tanıyan Belediye Başkanımız Mevlüt Uysal’a çok teşekkür ediyoruz.”

Süleyman Kılıç: “Eğitimlerimiz çok güzel geçti. Burada çok şey öğrendik ve çok eğlendik. Hem güzel bir eğitim aldık, hem de bir çok arkadaş edindik.”

Ali Muslu: “Öğretmenlerimizden öğrendiklerimizle hayal ettiğimiz şeyleri hayata geçirdik. Bir şeyler yapabildiğimizi görmek çok güzeldi. Bu eğitimlerin önümüzdeki dönemde de devam etmesini istiyoruz.”

 

[button link=”http://basaksehir-livinglab.com/BLL/blog/2015/06/25/basaksehir-living-labden-dunyada-bir-ilk-galeri/”] Galeriye Git[/button]

Medya Haber Bağlantıları 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir