Blog

Başakşehirli Gençler Geliştirdi

91
Haberler

Başakşehirli Gençler Geliştirdi

Görme engellilere “Redsec” koruması

Başakşehirli iki genç girişimci, geliştirdikleri “Redsec” projesiyle hem görünmez kazaların önüne geçmeyi hem de görme engellilerin hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor.    

Başakşehir Living Lab tarafından düzenlenen 7. Girişimci Günü’nde birincilik ödülü, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın himayeleri ile Türk Patent ve Marka Kurumu’nun ev sahipliğinde düzenlenen 3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’nda (ISIF’18) ise gümüş madalya kazanan Hasan Batuhan Kurt ve Gökhan Kurt, “Redsec” projesinin detaylarını Başakşehir Bülteni’ne anlattı. Redsec Projesi’nin fikir babası Gökhan Kurt, bir akşam haberlerde izlediği kaza haberinden etkilenip telefonlar için kaza önleyici bir kılıf geliştirmeye karar vermiş. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı 2. sınıf öğrencisi yeğeni Hasan Batuhan Kurt’u da fikrine ortak eden Gökhan Kurt, çalışmalarına hemen başlamış.

REDSEC, YÜRÜRKEN KARŞILAŞILABİLECEK ENGELLERİ SESLİ, GÖRSEL VE TİTREŞİMLİ UYARILARLA HABER VEREN BİR TELEFON KILIFI

“Dünyanın güvenliğine dokunuyoruz”

Amca-yeğen, özellikle görme engelliler için faydalı olabilecek, üzerindeki sensörler sayesinde yürürken karşıya çıkan engelleri sesli, görsel ve titreşimli uyarı sistemleri ile kullanıcıya haber veren bir telefon kılıfı geliştirmişler. “Dünyanın Güvenliğine Dokunuyoruz” sloganıyla yola çıkan girişimciler en kısa zamanda App Store ve Google Play Market’te olmayı hedefliyor.

Yatırımcıların işbirliği tekliflerini bekliyorlar

Kullanıcıların yürürken akıllı telefonlarını rahatlıkla kullanabilmelerini sağlama, karşılarına çıkan engellere çarpma, düşme gibi tehlike oluşturan etkenleri ortadan kaldırma amacıyla tasarladıkları ve Red Security’nin (Kırmızı Güvenlik) kısaltması olarak ‘Redsec’ adını verdikleri aplikasyon ile 3. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı’na katılan ve gümüş madalya kazanan ikili, şimdi yatırımcıların işbirliği tekliflerini bekliyor.

 “Özellikle görme engelliler için çok faydalı olacak”

Uygulamanın yazılımcısı, İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı 2. Sınıf öğrencisi Hasan Batuhan Kurt da, tasarladığı projeyle ilgili olarak, “Üzerindeki sensörler sayesinde minimum 20 santimetre, maksimum 5 metre uzaklıktaki engelleri algılayarak kullanıcıyı uyaran bu sistem, telefon kılıfına entegre olmuş bir aplikasyon. Özellikle görme engelliler için çok faydalı olacağını düşündüğümüz bu uygulama ile görme engelli bireylerin beyaz bastonları artık dijital hale gelmiş olacak diyebiliriz” ifadelerini kullandı.

REDSEC, ÜZERİNDEKİ SENSÖRLERLE 20 CM İLE 5 M ARASI UZAKLIKTAKİ ENGELLERI ALGILAYARAK KULLANICIYI UYARIYOR

6 bin kişi telefon yüzünden öldü

Redsec Projesi’nin tasarımcılarından Gökhan Kurt, ABD’de yapılan bir araştırmaya göre 6 bin civarında yayanın yürürken hayatını kaybettiğini ve bu sayının her yıl katlanarak arttığını belirterek, “Ölümlerin sebebi yürürken telefon kullanmak. Dünyada şu an milyarlarca insanın akıllı telefon kullanıcısı olduğunu düşünürsek durum gerçekten ciddi diyebiliriz. İşte biz, yolda yürürken telefon kullanmaktan kaynaklı kazaların ve ölümlerin önüne geçmek amacıyla böyle bir proje tasarladık” dedi.


 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir