Blog

Ekip Kurma, Yönetimi ve Girişimci İletişim Becerileri

IMG_3871_resize-1013x675
Haberler

Ekip Kurma, Yönetimi ve Girişimci İletişim Becerileri

Başakşehir Living Lab’de  girişimcilere destek vermek amacıyla başlatılan ve girişimcilik konusunda deneyimli Murat Özanlar tarafından verilen “Girişimciliğin Yol Haritası” eğitim programında bu hafta ekip kurma, yönetimi ve girişimci iletişim becerileri konusu işlendi. Çok sayıda girişimcinin katılımıyla başlayan eğitim yoğun ilgi gördü.

Girişimcilerin başarısızlığa uğramalarının temel sebeplerinden biri tam kurgulanamayan ekip’tir. Tek başına yolculuğa çıkıyor olsak da bir girişimin hayata geçmesi için iyi bir ekip gerekmektedir. Temelde üretici, satıcı ve satış sonrasını yöneten çekirdek bir kadro gerek. Başta yola çıkarken böyle bir ekiple başlamak avantaj sağlayacaktır. Çünkü sonradan ekip arkadaşı edinmek oldukça zordur. İnanan ve bu yolda birbirine kenetlenmiş bir ekibin başarı oranı artacaktır. Burada en önemli unsur girişimcinin lider ruhlu olmasıdır. Ekibini taşımalı, motive etmeli, yol açmalıdır. Ekip arkadaşları farklı karakterde insanlar olacaktır.

Örneğin bir yazılım mühendisi ile bir satıcı aynı ekipte olacak ve girişimin lideri bu farklı karakterleri bir bütün olarak ekipte tutabilme ve ileriye taşıyabilme yetisine sahip olmalıdır. Ekibin bütünlüğü, müşteri adayları yada diğer kontak kuracak eko sisteme de yansıyacaktır. Burada devreye giren en önemli beceri iletişim becerisidir. İyi bir iletişim ustası olmak girişimcinin sahip olması gereken en önemli becerilerden biridir. Gerektiğinde ekibi, gerektiğinde mentor, gerektiğinde yatırımcı, gerektiğinde müşteri adayı gibi birçok farklı karakterler ile bir arada olacak ve hepsi ile iyi iletişim kurmak zorunda kalacaktır. Bu eğitimde ekibin önemini, yönetimini ve iletişim becerilerinin üzerinde durarak girişimin temel başarı kriterlerinden birini işlemiş olduk.

Eğitimin sonunda katılımcılara sertifikaları eğitmen Murat Özanlar tarafından kendisi tarafından verildi.


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir