Blog

Geleceğin Yazılımcıları Başakşehir Living Lab’de Yetişiyor

62
Haberler

Geleceğin Yazılımcıları Başakşehir Living Lab’de Yetişiyor

Başakşehir Living Lab’de çoğu bilgisayar yazılımıyla yeni tanışan Başakşehirli öğrenciler, katıldıkları eğitimde algoritmaları parçalarına bölerek çözme becerilerini geliştirdi. Kodlama bilgisi ile kendi bilgisayar oyunlarını tasarladı.

 Okulların kapanmasıyla birlikte öğrencilerin çoğu tatili tercih ederken onlar bilgisayar yazılımı öğrenmeyi seçti. Başakşehir Living Lab’a gelen öğrenciler ‘Basit Düzeyde Kodlama ve Tasarım Eğitimi” aldı.

Türkiye’deki ilk Living Lab olma özelliğini taşıyan inovasyon merkezinde 30 öğrencinin eğitim aldığı kursla ilgili bilgiler veren eğitimci Ertuğrul Özdemir, beş gün süren ‘Basit Düzeyde Kodlama ve Tasarım Eğitimi’ne ilişkin “Çocuklar her gün 4 saat boyunca kendi oyunlarının hem tasarımını hem de kodlamalarını yapıyorlar. Hazır kod mantığını kullanarak kendi animasyonlarını tasarlayıp hem öğreniyorlar hem de kendi yazdıkları oyunları oynayarak eğleniyorlar” şeklinde konuştu.

Yurt dışında 500 Dolar, Başakşehir’de ücretsiz

 Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, yurt dışında 500 Dolar ödenen kursların Başakşehir Living Lab’da ücretsiz olarak verildiğini belirterek, “Anne-babalar çocuklarını mutlaka Başakşehir Living Lab ile tanıştırmalı” dedi.

Bilgisayar yazılımıyla yeni tanışan öğrenciler, katıldıkları eğitim sonunda algoritmaları parçalarına bölerek çözme becerisine kavuştu. Kodlama bilgisi ile kendi bilgisayar oyunlarını tasarlamayı başardı. Kendi oyunlarını tasarlayabilen öğrenciler kursa katılmaktan çok memnun.

“Yaşıtlarım mutlaka Başakşehir Living Lab’e katılmalı” 

Yenidoğu Okulları Kız Kampüsü öğrencilerinden İrem Açıkgöz (12) Başakşehir Living Lab ile iki yıl önce tanıştığını belirterek şunları kaydetti: “Başakşehir Living Lab’tan önce de bazı internet sitelerinde araştırarak kodlamayı öğrenmeye çalışıyordum. Burası sayesinde algoritma gibi bazı önemli konuları öğreniyoruz. Bu bilgiler bize oyun yazmamızı sağlıyor. Burada çok önemli şeyler öğreniyoruz. Yaşıtlarımın da buraya gelmelerini ve eğitimlere katılmalarını mutlaka öneririm.”

“Kendi oyunumu tasarlamaya çalışıyorum” 

Avcılar Okyanus Koleji öğrencilerinden Aydın Eren Çıblak da (13) Başakşehir Living Lab ile arkadaşı sayesinde tanıştığını dile getirdiği konuşmasında, “Bu eğitimler sayesinde bilmediğim kodları öğrendim. Şimdi kendi oyunumu tasarlamaya çalışıyorum. Herkese buraya gelmelerini tavsiye ederim” ifadelerine yer verdi.

Yaz tatilinde de çalışmalarına hız kesmeden devam edecek olan Merkez, temmuz ayında çocuklara yönelik ‘3 Boyutlu Yazıcı Eğitimi’ düzenleyecek

Fotoğrafların Tümü


.

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir