Blog

Kimya Öğretmeni Kılıç’tan Kovid-19’a Karşı Parayı Bile Steril Hale Getiren Cihaz

233
Haberler

Kimya Öğretmeni Kılıç’tan Kovid-19’a Karşı Parayı Bile Steril Hale Getiren Cihaz

Kimya Öğretmeni Talha Kılıç, “Antikovid Survival” adını verdiği cihazının maskeleri, eldivenleri hatta kağıt ve bozuk paraları bile steril hale getiren cihaz.

Kimya öğretmeni Talha Kılıç, bugüne kadar yüzden fazla öğrenciye projelerinde danışmanlık yaparak ulusal ve uluslararası platformlarda onlarla birlikte çok sayıda ödül, sertifika ve plaket aldı.

2010 yılında TÜBİTAK tarafından ödüllendirilerek Amerika’da yapılan bilimsel proje yarışması INTEL-ISEF’e gözlemci olarak gönderildi.

Öğrencileriyle fikir alışverişiyle geliştirdi

Hali hazırda bir okulda Fen ve Kimya Proje Dizayn Teknikleri dersleri veren Kılıç, Kovid-19 salgını sürecinde en büyük gereksinim olan sterilizasyon ihtiyacını karşılamak için farklı ülkelerde çalışan ve okuyan öğrencileri ile fikir alışverişiyle herkes tarafından evde kullanabilecek bir cihaz geliştirdi.

Kılıç, “Antikovid Survival” adını verdiği ve her türlü mikro organizmayı etkisiz hale getirdiğini iddia ettiği cihazı şöyle anlattı:

Aslında yaptığım cihaz, 19. yüzyılın başlarından itibaren bilinen iki yöntem olan UV-C ve ozon etkisini aynı anda kullanarak virüs ve bakterilerin DNA-RNA yapılarını bozarak etkisiz hale getiriyor. Metal bir kovanın içerisine bir UV-C lamba ve bir de ozon jeneratörü yerleştirdim, basit elektrik bağlantıları ile montajı tamamladım.

Cep telefonu, gözlük ve makasları da steril hale getiriyor

Kılıç, cihazın nelerde kullanılabildiğine dair ise şu iddialarda bulundu:

Cihazımız 30 dakika boyunca çalıştığında maskelerimizi ve eldivenlerimizi defalarca sterilize edip ilk günkü gibi kullanabiliriz.

En önemli virüs ve bakteri kaynağı paralardır. Kağıt ve bozuk paralarımızı kolaylıkla steril hale getirebiliriz. Cep telefonu, gözlük, makas gibi sterilizasyon gerektiren malzemeleri temizleyebiliriz.

Paketli market ürünlerini kolaylıkla tüm mikroplardan arındırabiliriz. Günlük kıyafetlerimizi sterilize edebiliriz.

Aşırı kullanımı riskli

Ancak Kılıç’ın cihazıyla ilgili olarak da uyarıları var:

UV-C ışınları tüm mikroorganizmaların DNA yapısını bozduğu için uzun süre maruz kalındığında cilt kanserine neden olabilir!

Ozon gazı yoğunlaştığında çok zehirlidir, kovanın içinde yoğunlaşacağı için solunmamalıdır! UV-C ve ozon gazı gözün kornea tabakasına zarar verebilir, UV-C ışığa çıplak gözle bakılmamalıdır!

Bu sebeplerden dolayı, survival sterilizasyon cihazının havalandırmanın iyi olduğu balkon ve benzeri mekanlarda kapağı kapalı durumda kullanılması önerilmektedir!

Herkesin faydalanması için sosyal medyasından paylaştı

İlk prototipi kendi evinde kullandığını kaydeden Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

Bu zor dönemde cihazın avantajlarından herkesin faydalanabilmesi için açık kaynak olarak sosyal medyamda paylaştım. Yapım aşamalarını bir video sunumu ile detaylı bir şekilde anlattım. Talep gelirse elbette üretimini düşünebilirim ama daha önce belirttiğim gibi ilk aşamada ticari bir kaygı gütmedim.


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir