Blog

Robotik Eğitimimiz Güzel Bir Tören ile Sonlandı

1 (2)
Haberler

Robotik Eğitimimiz Güzel Bir Tören ile Sonlandı

Türkiye Gençlik Vakfı ile ortaklaşa düzenlediğimiz Robotik Eğitim Programı, düzenlenen bir törenle kapanışını yaptı. Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezinde 32 hafta süren eğitim programında öğrenciler sertifikalarını aldı.

2016 yılında başlayan eğitimler sonunda 39 ortaokul ve 21 lise öğrencisi sertifika almaya hak kazandı. İstanbul’da üç farklı bölgede yapılan sınav ve mülakatlar sonrasında ücretsiz eğitim almaya hak kazanan, yaşları 12-19 arasında değişen öğrenciler; robot tasarlama, arduino, kodlama ve yazılım eğitimleri ile birçok başarılı projeye imza attılar.

Üretebilen nesiller yetiştirmeliyiz

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda açılış konuşmaları ve sunumların ardından bir konuşma yapan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, “ Çocuklarımızı teknoloji ile tanıştırma, yeteneklerini ortaya koyma ve gelecekte güzel projeler üretmeleri adına güzel bir adım. Uzun yıllar bizleri beceriksiz olduğumuza inandırdılar. Kendimiz üretmek yerine yabancı ülkelere göç ettik. İyi yerlere gelebilmemiz için farkında olmadığımız kabiliyetlerimizi ortaya çıkartmak zorundayız. Çocuklarımıza gelecekte kabiliyetlerini ortaya çıkartmaları için elimizden geleni yapmamız gerekmektedir. Başakşehir’ de yeni bir ilçeyiz. İlçemizde iyi yollar, kaldırımlar, spor alanları vs. yapmalıyız evet ama yeterli değil. Bu yüzden ortaya bir hedef koyduk ve ne yaparsak en iyisini yapmayı planladık. İyi bir il olacaksak eğitim adına da güzel işler yapmak zorundayız. Gençlerimizi bilgisayar başından alamıyoruz, derslerini yaptıramıyoruz diye hep yakınıyoruz. Bu noktada çocuklarımızı sadece oyunların başında oturan değil aynı zamanda oyunları yazabilen ve o bilgisayarları üretebilen nesiller haline getirmeliyiz. Bu eğitimler ile gençlerimiz teknoloji ve bilgi noktasında eğitilirken , başarısızlık duygusunu ortadan kaldırarak daha iyisini yapabiliriz duygusunu oluşturacak ve çok daha güzel faaliyetlere imza atacaklardır. Gençlerimize başarılar diliyorum ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gençlerin becerilerini geliştirmeye fırsat sağlandı

İlk günkü heyecanla 32 hafta boyunca aldıkları Robotik Eğitim kursu ile öğrenciler; problem tanımlama, farklı yollardan problemi çözme, sorgulama, analitik düşünme, fen bilimlerinin mantığını kavrama, hayal gücü kullanma, denemekten-yanılmaktan korkmama, takım çalışması, zaman yönetimi, süreç ve sonuç odaklı düşünme, pratik düşünebilme gibi pek çok becerisini geliştirme imkanı bularak kendilerini geliştirdi. Ayrıca Türkiye’de ilk defa Türkçe müfredatlı Robotik Eğitim Kursu düzenleyen Türkiye Gençlik Vakfı ve Başakşehir Belediyesi; öğrencilere birçok tarihi mekanı veya teknoloji merkezlerini gezdirerek motivasyonlarını arttırırken, velilere yönelik yaptıkları Osmanlıca dil eğitimi ile de velilerin kendilerini geliştirmesine imkan sağladı.

Kodlama, yazılım ve uygulamalı teknik bilgilerle geleceğin mucidi olup, denemekten ve yanılmaktan korkmadan eğitimlerini tamamlayan öğrencilerden dereceye giren Mehmet Sait Özdemir 4.olurken, 3.Çağdaş Demir, 2. Cengiz Eray Aslan ve 1. Merve Rida Bayraktar ödül ve plaketlerini aldı.

Ödül töreni sonunda öğrencilere bir müjde veren Mevlüt Uysal,  her zaman ders çalışmakla olmaz dinlenmekte gerekir diyerek gençleri Enez Gençlik Kampı’na davet etti.


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir