Blog

Verilere ve Üst Düzey Analitiklere Dayanarak Geleceği Doğru Tahmin Edebiliriz

145
Haberler

Verilere ve Üst Düzey Analitiklere Dayanarak Geleceği Doğru Tahmin Edebiliriz

Öğrenme (makine öğrenimi dahil), gelecekle ilgili öngörülerde bulunmak için geçmişi kullanıyor. Oldukça doğru tahminler yapmak için yeterli veriye ve analitik sistemlere sahibiz.

Fütürist Ray Kurzweil, teknolojik büyümenin kilometre taşları hakkında, sadece bir – iki yıl hata ile birçok doğru tahminlerde bulundu. Örneğin, Kurzweil’in 1990’lardan bu yana yapmış olduğu 147 tahminden 127’si gerçekleşti.

Günlük çalışma hayatımızda, şu anda finansallar (nakit akışı, ciro, vb.), işgücü ihtiyacı, müşterilerimizin davranışları, vb. tahminleri yapabiliyoruz. Günlük sosyal yaşamımızda, Facebook ve Google,  hangi bilgilere ihtiyaç duyduğumuzu tahmin etmek için algoritmalar kullanıyor.

Tahmin etmek son derece gelişmiş ve doğru olacaktır. İnsan davranışlarını tahmin edebiliyor bile olabilirsiniz – kiminle arkadaşlık kuracağınızı ya da boşanacacağınızı. Bugün, yarın ve 10 yıl sonra tam olarak ne olacağını bilmeye varacak kadar olabilir mi? Ve aynı şekilde, sonucu  bilmek, tepki verme biçimimizi değiştirir mi?


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir