Blog

Yarınları Kodlamaya İzmir Hackathon’u ile Devam Ediyoruz

14917287_1181210901958428_2927547628775129426_o-1010x675
Haberler

Yarınları Kodlamaya İzmir Hackathon’u ile Devam Ediyoruz

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat işbirliği ile yürütülen “Yarını Kodlayanlar” projesi altında gerçekleştirilen etkinlikte Başakşehir Living Lab olarak biz de yerimizi aldık. 7-14 yaş arası öğrenciler, Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etmek ve genç nesilleri eğitimle güçlendirerek kodlama bilincini yaymak için bu sefer İzmir de bir araya geldi.

‘Hayal et, tasarla, yap ve paylaş’

Living Lab Halkla İlişkiler Müdürü Özge Şenöz’ ün bizzat katıldığı etkinlikte Şenöz eğitimle ilgili şu bilgileri paylaştı, “Bu proje ile gençlerimiz bilgisayar başına tüketmek için değil, üretmek için oturuyor. Yeni, teknolojik bir tasarım  ya da dijital eser yaratmanın yollarını öğrenmeleri ve bunu Hackathon gibi bir etkinlik çerçevesinde yaşamaları da ayrı bir güzellik.  Proje kapsamında yapacağımız hackathonlarla çocuklara “hayal et, tasarla, yap ve paylaş” değerlerini öğretiyor ve bunu sadece İstanbul ili ile de sınırlamıyoruz.”

Kodlama nedir? Neden önemlidir? Mantığı nasıl oluşturulur? gibi konu başlıklarının anlatıldığı eğitim sonrasında, scratch programı üzerinden , belirli hedeflerin ve uyulması gereken kuralların olduğu oyun temaları ile kodlama yapılarak tamamlanan Hackathona Türkiye’nin farklı illerinden 100 çocuk katıldı.


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir