Blog

Yeni Nesil Dronlar Yolda

44
Haberler

Yeni Nesil Dronlar Yolda

Droneların farkedilme problemini ve gürültülü çalışma durumunu ortadan kaldıracak yeni nesil dron olan “Akıllı Biyonik Kuşlar”ın, 2018 in sonunda ilk uçuş denemeleri yapılacak. Kuşların vücut yapısı ve aerodinamik özellikleri incelenerek BLL Girişimci ekibi tarafından tasarımı yapılan Akıllı Biyonik Kuşlar, farkedilmeden gizli istihbarat yapabilme özelliği sayesinde birçok alanda rahatlıkla kullanılabilecek.

İnsansız Hava araçlarına bambaşka bir bakış açısı getirmeyi amaçlayan bu projeyle, biyonik kuşları gerçeğinden ayırmak da güç olacak. Hatta bu biyonik kuşlar, kedileri bile kandıracak. Günümüzde İnsansız hava araçlarının üretiminin ve kullanım alanlarının arttığını çok rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

Girişimcimizin Akıllı Biyonik Kuş Projesindeki en kritik nokta, doğayla iç içe bir görüntü oluşturularak, farkedilmeden gözetleme yapabilme potansiyelinin olmasıdır. Projenin bu özelliği sayesinde başta Savunma Sanayi olmak üzere, Güvenlik ve Lojistik sektörlerinde yerini almasını hedeflenmekte.

Droneların fark edilmesi, gürültülü çalışması ve en az 4 adet dc motor kullanılmasından dolayı fazla güç tüketimi oluşturmakta. Bunlar büyük dezavantajlar. Akıllı Biyonik Kuş Projesinde, kanatlardaki aerodinamik yapı ve mekanizma dinamiğinden dolayı gerekli güç tasarrufu gerçekleştirilerek bunun yanında gürültülü çalışma problemi de ortadan kalkmaktadır. Kanatlardaki süzülme özelliği sayesinde gerekli güç tasarrufu sağlanabilir. Girişimci ekibimiz üzerinde çalıştığı ayrı bir projede ise, kanatlardaki mekanik hareketten, lipo-pil’in bir kısmını besleyebilecek elektrik enerjisini elde edebilmekte. Prototip denemeleri yapılan projenin, analiz aşamaları ise devam ediyor.


 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir