Blog

Yepyeni Yerli ve Kapsamlı Arama Motoru Fatingo!

90
Haberler

Yepyeni Yerli ve Kapsamlı Arama Motoru Fatingo!

Yeni kapsamlı arama motoru Fatingo, yaklaşık 1 yıl süren bir geliştirme aşamasından ardından ilk defa 19 Ekim 2018 tarihinde Başakşehir Living Lab 7. Girişim Gününde tanıtılmıştı. Bir çok kişi tarafından yoğun ilgi ile karşılaşan Fatingo, diğer dünya devi ve yerli yapım arama motorlarından farklı olarak bir arama sorgusunun gerçekten ne olduğunu anlayıp internet üzerinde birden fazla kaynaklarda aynı anda arayarak kullanıcılarına sunuyor.

Google, Yandex veya Bing gibi arama motorlarından veri çekmeyen ve kendi arama algoritmalarına sahip Fatingo’da diğer arama motorlarında olmayan birçok özellik bulunuyor.

Fatingo’da Bulunan Özellikler

Çoğu arama motorunda bulunan özellik olan para birimi çevirisini de içinde bulunduran Fatingo, “1 dolar”, “1 Euro/yuro” “1 Bitcoin/bitkoin” gibi arama sorgularına ve sayısal türevlere de yanıt verme özelliğine sahip olan Fatingo, yapay zekâsı sayesinde yemek tarifi aramalarında da kullanıcılarına boş sonuçlar vermiyor. Örneğin; “Dolma Tarifi”, “Kapuska Tarifi”, “Ali Nazik Tarifi” tarzında yemek tarifi aramaları yaptığınız zaman, size o yemek tarifini veriyor.

Bir farklı özelliğimiz de diğer arama motorlarında olmayan, ünlü olmayan insanların bilgilerini gösteren yapay zekâ sistemimiz. Robotlarımız, isim aramalarını da yüksek doğruluk oranıyla arayarak, size aradığınız kişi hakkında bilgiler sunuyor. Bu bilgiler, Twitter, Facebook ve Instagram hesabındaki son paylaşımlar, mesleği ve Linkedin hesabı olarak çeşitli bilgiler oluyor. Ve bu bilgileri, tek bir arama sonuç sayfasında vererek Fatingo’da bir insanı arayan kişinin onlarca siteyi aynı anda ziyaret edip dakikalarca zaman kaybından kurtulmasına yarıyor. Robotlarımız, şu anda bile tahmini olarak kişilerin telefon numarası, e-posta adresi gibi bilgilerine erişebiliyor ama gizlilik açısından bu bilgileri arama sonuçlarında müşterilere paylaşmıyoruz.

Biraz da bir diğer özellik olan video izleme özelliğinden bahsetmek istiyorum. Fatingo’da bir video araması yaptığınız zaman karşınıza o aramaya dair birçok video geliyor ve bu videoları tek tıklamayla izleyebiliyor, videolar arasında da yine tek tıklamayla, ziyaretçinin onlarca sayfayı ziyaret edip yine zaman ve internet kaybında bulunmasının önüne geçiliyor. Videolu aramalara da “Recep İvedik İzle” “Pepee İzle” ve “Enes Batur İzle” aramalarını örnek olarak verebiliriz.

Bir diğer özelliğimiz ise alışveriş özelliği. Bu özellik için de “laptop” sorgusuna örnek verebiliriz. Kullanıcı “laptop” ve diğer çeşitli alışveriş aramaları yaptığı zaman da arama sonuçlarının en üstünde HepsiBurada, N11, Gittigidiyor, Vatan Bilgisayar ve diğer birçok sitedeki ürünler listeleniyor. Ayrıca ikinci el ürün ve emlak aramalarınızı da unutmadık! “Villa”, “İkinci el laptop”, “Havuzlu Villa” ve “Müstakil Ev” tarzındaki emlak ve ikinci el aramalarınızda da sahibinden.com ‘dan o anda bulunduğunuz konuma en yakın ilanlar haritalı ve fiyatlı bir şekilde listeleniyor. Bu sayede ilanlar özelliğinde de kullanıcılarımızın internet ve zaman tasarrufu yapmalarını sağladık.

Ayrıca o an gündemde olan bir konuyu arattığınız zaman da arama sonuçlarının en üstünde haberleri görebilirsiniz. Gündemde olan konuların dışında eğer son haberleri görmek isterseniz de “Haber” veya “Haberler” araması yapabilirsiniz.

Bir diğer özelliğimiz ise atasözleri ve deyimler. Fatingo’da bir atasözü veya deyim aradığınız zaman, size o sözün atasözü veya deyim mi olduğunu söyler ve anlamını karşınıza çıkarır. Ayrıca, sözü yanlış yazsanız bile, size o sözün doğrusunu gösterir.

Fatingo’ya Gelecek Olan Yeni Özellikler

Çok yakında taksi ihtiyacınız olduğu zaman Fatingo’da taksi araması yaptığınız zaman Uber’de size en yakın araçları listeleyecek ve kolay bir şekilde araç çağırabileceksiniz.

Acıktınız mı? Peki ne yemek istersiniz? Döner, kebap tarzı yemek aramaları yaptığınız zaman, yemek sepetinden konumunuza en yakın restoranlardan en popüler ve en ucuz menü fiyatlarını görerek yine tek tıklamayla konumunuza otomatik olarak yemek söyleyebileceksiniz. Bu özellik, yemeksepeti.com ile bağlantılı olarak çalışacak.

Akşam yemeğini dışarıda mı yemek istiyorsunuz? Fatingo’da Restoran araması yaparak konumunuza en yakın restoranları görebileceksiniz ve il/ilçe bazlı restoran araması yaptığınız zaman da o konumdaki tüm uygun fiyatlı restoranları listeleyebileceksiniz. Bu da yine Uber, yemek söyleme özelliği ve sahibinden.com özelliği gibi haritalı bir şekilde olacak.

Geliştirilmiş 2. El ürünler; Haritalı Sahibinden.com özelliği gibi, Letgo’dan da kullanıcılara en yakın 2. El ürünler haritalı olarak gösterilecek.


 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir