Blog

Başakşehir Living Lab’de Modelleme Çalıştayı Gerçekleşti

IMG_3956_resize-1013x675
Haberler

Başakşehir Living Lab’de Modelleme Çalıştayı Gerçekleşti

Rhinoceros ve Grasshopper ile parametrik modellemeye giriş yapmaya hedeflediğimiz atölye çalışmasını tamamladık. Bu atölyede hedeflediğimiz şeyler öğrencilere program mantıklarını aktarmak daha sonra parametrik tasarım yaklaşımında bir ön merak oluşturmaktı.

Atölyenin sonuç ürünü olarak Başakşehir Living Lab  enerji üretim ve tüketim verilerinin bir model üzerinden okunmasını hedefliyorduk. Önceden elde ettiğimiz verileri, objeleri modellerken veri yapılarını da dikkate alarak objelere aktardık ve sonuç üründeki modifikasyonları gözlemledik. Burada katılımcılara aktarılmasını arzuladığımız şeyler Grasshopper’ da objeler ve veriler arasında nasıl ilişkilerin kurulabileceğiydi.

Sonlandırırken Mak. Müh. Altan Bezek’ in yürütücülüğünde Başakşehir Living Lab bünyesindeki 3 eksenli CNC’ yi tanıdık ve ürettiğimiz modelin üretilebilmesi için gerekli olan ara aşamalar ve makine ayarları konusunda bilgi sahibi olduk.

Katılımcıların sonraki atölye içerikleri için mimari problemlerin bu yaklaşımlarla nasıl çözülebileceğine dair merakları ve atölye işleyişi hakkındaki yapıcı eleştirileri için teşekkür ederiz.


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir