Blog

Başakşehir Living Lab’den Destek Aldı Mars’a yolculuk projesiyle NASA’da finale kaldı

301
Haberler

Başakşehir Living Lab’den Destek Aldı Mars’a yolculuk projesiyle NASA’da finale kaldı

Türkiye’nin ilk teknoloji ve inovasyon merkezi Başakşehir Living Lab’de çalışmalarını sürdüren Berke Dabağ, Mars hayalini anlattı. Geliştirdiği insansız keşif aracı ile NASA’nın Mars yarışmasında finale kalan Dabağ, hayalini gerçeğe dönüştürmek için teknoloji üretmeye de başladı.

Başakşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan Başakşehir Living Lab, yapılan yatırımlar sayesinde teknoloji kuluçka merkezi haline geldi. İnovasyon ve girişimcilik alanında hayallerin gerçeğe dönüşmesini sağlayan teknoloji merkezi, genç beyinlerin bilime olan merakını her geçen gün artırıyor. Çalışmalarını Başakşehir Living Lab’de sürdüren 19 yaşındaki Berke Dabağ da, o gençlerden biri. Geliştirdiği insansız keşif aracı ile NASA’nın açtığı proje yarışmasında finale kalan Dabağ, Başakşehir’den Mars’a uzanan hayalini anlattı.

“Her gece uzayı düşledim”

Bilime olan merakının gece uzaya bakıp yıldızları düşleyerek başladığını söyleyen Berke Dabağ, “Her gece ‘uzaya nasıl gidebilirim?’ diye düşünüyordum. Bilime olan merakım teknolojiye de yansıdı. Bilgisayar oyunlarını güncelleyerek ve farklı bir versiyonlarını ortaya koyarak teknoloji macerama başladım. Dijital pazarlama alanında kendimi geliştirdim. 16 yaşımda Microsoft’un geleceğe yön ve şekil verebilecek üniversite öğrencilerine staj imkânı sunacağını öğrendim. Ancak program üniversite öğrencilerine yönelikti. Ben lise öğrencisi olmama rağmen programa başvurdum. Bin 500 başvuru arasında ilk 100’e girerek programa katılma hakkı kazandım ve 1 aylık staj yaptım.” diye konuştu. Microsoft’taki stajın ardından proje geliştirmeye karar verdiğini belirten Dabağ, “Uzay hayalimin bir diğer tarafını Mars oluşturuyordu. 2017 yılında NASA, Mars’ta yeni bir yaşam oluşturmak için çeşitli projeler yürütüyordu. Bu projeler aynı zamanda Avrupa Uzay Ajansı tarafından da destekleniyordu. ‘Burada çalışmalıyım’ diyerek insansız gezegen keşif aracı yapmaya karar verdim. Liseden 3 arkadaşımı yanıma alarak Başakşehir Belediyesi’nin hizmete açtığı Living Lab’e başvuruda bulundum. Hayalimdeki projeyi anlattım ve bana destek vereceklerini, gerekli tüm çalışmaları burada yapabileceğimi söylediler.” ifadesini kullandı. Başakşehir Living lab’in Mars serüvenine büyük katkı sağladığını söyleyen Berke Dabağ, merkezdeki elektronik laboratuvarlar sayesinde Başakeşehir Belediyesi’nin teknolojiyi gençlere hizmetine sunduğunu ifade etti.

20 kişilik ekip kurdu

Arkadaşlarıyla yaşadığı sorunlardan dolayı ulusal bir ekip kurmaya karar veren Dabağ, bundan sonraki süreci şöyle anlattı: “İlk olarak NASA’da çalışan Türk astrofizikçi Dr. Umut Yıldız ile iletişim kurdum. Kendisi bana destek vereceğini, ekip kurma çağrımı sosyal medya hesabı üzerinden paylaşacağını söyledi. Mesajımın paylaşılmasının ardından Türkiye’nin 6 ilinden 20 kişilik bir ekip oluşturdum. Ekibimizde her alanda kendini geliştirmiş arkadaşlarımız bulunuyordu. Bu bilgi birikimini birbirimize aktarmak için ‘bilenler bilmeyenlere öğretsin’ metodunu geliştirdik. Mekanik bilenler mekanik, yazılım bilenler yazılım alanında diğer arkadaşlara yardımcı oldu.” İlk 30’a girerek finale kaldı Çalışmalarına devam eden Dabağ, insansız keşif aracı projesiyle Avrupa Uzay Ajansı tarafından desteklenen Mars yarışmasına katıldı. Türkiye’nin uluslararası alanda söz sahibi olmasını her şeyden çok istediğini ifade eden Dabağ, 100’den fazla başvurunun yapıldığı yarışmada ilk 30’a girerek finale kaldı. Projenin bilgisayar üzerindeki çizimlerini tamamlayan Berke Dabağ, yeterli finansal destek bulamadığı için bilgisayar üzerindeki çalışmalara ağırlık verdi. Finansal sıkıntıları çözmek için yeni bir şirket kurarak teknoloji üretmeye başladıklarını anlatan genç girişimci, “Ülkemize döviz getirelim ve kazandığımız parayı uzay alanındaki yatırımlarımıza harcayalım istedik. Kurmuş olduğumuz ileri teknoloji şirketimizde yapay zeka üzerine çalışmalar yapmaya başladık. Bunların başında kamera aracılığıyla sizin nereye baktığınızı, yaşınızı cinsiyetinizi ortalama olarak tahmin eden bir yazılım. Bunu reklamcılık alanında kullanmayı planlıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

video


 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir