Blog

Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi Düzenlendi

215
Haberler

Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi Düzenlendi

Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi’nde düzenlenen eğitimde, genel katılıma açık etkili sunum teknikleri eğitimi düzenlendi. Sunumların nasıl daha etkili ve verimli olacağına dair bilgilendirme yapıldı. Sunum kavramı, sunumda yapılması/yapılmaması gerekenler, sunum korkusunu yenmek, heyecanı avantaja dönüştürmek, sunumdaki el notları, özgüven kartları hakkında bilgi, görsel destekleyici materyal kullanımı, power-point programında sunum hazırlanırken şekil şartlarında olması gerekenler, oturma biçimleri, sunumla ilgili yanlış bilinenler ve sunumda beden dili hakkında konular ele alındı. Lise çağından, üniversite çağındaki kişilere ve farklı gruplardan iş profesyonelleriyle enerjik, keyifli ve interaktif bir eğitim gerçekleştirdik.

Bizler Sunumla Geç Yaşta Tanıştık

Nesil olarak sunumla geç yaşta tanışmamızın dezavantajını yaşıyoruz aslında. Benim neslim sunumla üniversitede tanıştı. Yeni nesil bizlere göre çok daha şanslı, küçük yaşta sunum pratiği yapıyorlar. Sunumla ne kadar erken yaşta tanışırsak ve sunum tekniklerini ne kadar iyi kavrarsak, o kadar etkili ve güzel sunumlar yapabiliriz.

Sunum Korkusunu Yenmek

Yapılan bilimsel çalışmalarda, kişilerin %70-75 oranında sunum korkusunun olduğu bilinmektedir. Günümüz çalışmalarında da bazı çalışmalar bizlere ölümden sonra ikinci korkunun sunum korkusu olduğunu söylüyor. Etkili sunum tekniklerini doğru uyguladığımız takdirde heyecan ve korkumuzu avantaja dönüştürmek bizim elimizde. En güzel haber de, siz söylemezseniz kimse sizin heyecanınızı ve sunum korkunuzu bilemez. Bol sunum pratiği ile üstesinden gelinebilir.

Sunumcu Doğulur, Sonradan Olunmaz

Sunuma dair en çok yanlış bilinen konulardan bir tanesi…Sunumlardan kaçmak için “sunuma yeteneğim yok, ben yapamam, bende konuşma fobisi var” gibi cümleler kullanılıyor. Oysa ki, etkili ve kurallara uygun olarak hazırlanmış bir sunumla, bol provayla, tabii bunların yanı sıra sunum esnasında doğru beden dili kullanımıyla sunum yeteneği sonradan kazanılabilir ve geliştirilebilir bir yetenek.

Fotoğrafların Tümü


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir