Blog

Online Ders – Catia V5 R21 Eğitimi

294
Haberler

Online Ders – Catia V5 R21 Eğitimi

Catia, Fransızca: conception assistée tridimensionnelle interactive appliquée, Türkçesi: eşgüdümlü üç boyutlu etkileşimli uygulama) anlamına gelen bir isme sahip dünyanın en gelişmiş 3 boyutlu tasarım programlarından biridir. Fransız havacılık firması olan Dassault Systèmes tarafından üretilmiştir ve bu firma aynı zamanda Solidworks tasarım programının da sahibidir. Catia’yı diğer programlardan ayıran ve öne çıkaran şey, yüzey modelleme modülünün oldukça gelişmiş olması, kompozit tasarım modülü bulunması ve aerospace sheet metal modülü ile havacılıkta kullanılan rib/spar vb. geometrileri hızlıca modellemeye yönelik modül sağlamasıdır.

Catia’nın en çok kullanılan sürümü V5 olup, release (ara sürüm) olarak ise ülkemizde R19 ve R21 sıkça kullanılmaktadır. Catia’yı genellikle havacılık ve otomotiv firmaları tercih etmektedir, çünkü lisansları pahalıdır ve senelik olarak kiralanmakta, satın alınmamaktadır. PLM (product life-cycle management) olarak ise Enovia ve Teamcenter ile entegre çalışmaktadır. V6 versiyonu çok daha gelişmiş olmakla birlikte, ülkemiz pazarında henüz yaygın kullanıma kavuşamamıştır, bunun sebebi fiyatı ve server üzerinden çalışmasıdır. V5 versiyonu P1, P2 ve P3 platformları olarak kullanılır e konfigüre edilebilen çok farklı lisans seçenekleri sunar size lisanslı kurulum öncesi satışta.

Catia makine mühendislerinin tasarımda CAD, imalatta CAM olarak kullandıkları ileri seviye gelişmiş bir tasarım programıdır, CAE yani yapısal analiz çözümü ise zayıftır, yapısal analiz için Ansys ya da Nastran kullanılması kullanıcılara önerilir. Firma olarak bütçeniz çok yoksa da Solidworks alır geçersiniz, ancak catia kullananlar, catianın solide göre çok daha stabil çalışan ve ileri düzey bir program olduğunu fark edeceklerdir.

Catia’nın içinde çalışırken, kendiniz macrolar yazabilir, firmanıza özel macrolar yazdırtabilir (DS’ye) ya da internetten hazır makroları da indirip çalıştırabilirsiniz. Yüzey modellemedeki gelişkinliğinin yanı sıra, teknik resim modülünün kullanımı da çok pratik ve detaylıdır. Sac konusunda da ileri sac modelleme teknikleri ve modülleri bulunmaktadır. Free style ortamında yüzeylerin kontrol noktasından ölçüsel olmayan çektirmeler, eğmelerde bulunarak endüstriyel tasarım mühendislerine de göz kırpmış ve başarılı olmuştur. A- class yüzey modellemede, zebra çizgilerine uygun aero-dinamik yüzeyler oluşturmada son derece başarılıdır.

Catia eğitiminde; Sketch ortamı ve 3 boyutlu tasarım, montaj ve teknik resim alma anlatıldı. Catia’nın diğer tasarım programlarına göre olan avantajları gösterildi.Yüzey modellemesinin gelişmişliği de aktarıldı. Eğitimde; Catia menüleri, Catia’da 2 boyutlu eskiz tasarımı, Katı modelleme komutları, Montaj tasarımı, Teknik resim oluşturma ve Yüzey modelleme konuları da işlendi.


 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir