Blog

8. İnsan Aklının ve Bedenin Değerini ve Amacını Yeniden Düşünmek Zorunda Kalacağız

168
Haberler

8. İnsan Aklının ve Bedenin Değerini ve Amacını Yeniden Düşünmek Zorunda Kalacağız

Dünyada iki çeşit zenginlik vardır – emek ve sermaye. Emekle sermaye yaratırız. Makineler bizim için tüm işleri yapabiliyorsa ne olacak? Bu büyük ölçüde insani değerini düşürecektir. Bir toplum olarak, sadece yaptıkları iş için değil, insanlara değer vermenin yeni bir yolunu bulmalıyız. Tabii ki adapte olacağız. Ama nasıl? Düşünmeye, fiziksel bakıma, çalışmaya veya başka insanlarla sosyalleşmeye gerek kalmayacaksa insan hayatının amacı ne olurdu?

Bu gerçekçi görünmüyor ve çok uzak gözüküyor olabilir. Ancak 30 yıl önce insanlar, İnternet ve mobil cihazlar aracılığıyla dünyayla sürekli bağlantıda olacaklarını düşünüyorlar mıydı? Herhalde hayır, Tabii ki değilseniz, Ray Kurzweil.

Fütüristler tekilliğe ulaşmanın (yapay süper zekanın yaratılmasının) öngörülebilir olduğuna inanıyorlar, ancak bundan sonra ne olacağından emin olamayız. Bu neslin tükenmesi veya üstünlüğü veya arada bir şey anlamına mı geliyor ?

“Bu dinozorlar gibi soyumuzun tükenmesinemi yoksa Carl Sagan’ın hayal ettiği gibi evrende yayılmamıza yardımcımı olacak? Şu an şahsen benim için çok belirsiz. ”- fütürist Nikola Danaylov

 BİR ADIM GERİ AT

Pekala, hadi hayaldışı bu değişim kara deliğinden çıkalım. Yeni teknolojiler geliştirmenin tüm amacı, yaşamı herkes için daha iyi hale getirmektir. Talihsiz gerçek şu ki, hepsinin nasıl sonuçlanacağı bilmenin hiçbir yolu yok – iyi gerçekten iyimi yoksa ciddi yan etkileri var mı? Ama biz evrimi durduramayacağımızı biliyoruz ve yetişmek için sıkı düşünmek ve akıllıca çalışmak zorundayız. Doğrusal düşüncemizi, teknolojinin logaritmik adapte edin.

Günümüzde bunların hepsi ne anlama geliyor? Teknoloji her yıl daha hızlı değişiyor ve önümüzdeki yıllarda ivmelenecek. Tüm toplumsal yönlerin değişimlere uyum sağlaması için zaman olması gerektiğinden, muhtemelen bir gecede bir şey olmayacak. Yine de, değişime daha hızlı adapte olan, fırsatları öngören ve bu değişimlerden faydalanan olan insanlar ve işletmeler var. Onlar bu faydaların semeresini alacaklar.


 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir