Blog

Ancha Takımları Teknofest Yolunda

138
Haberler

Ancha Takımları Teknofest Yolunda

Gözlerini uzaya diken Başakşehirli iki öğrencinin kurduğu Ancha Uzay Teknolojileri Ekibi, hem roket ekibi hem de insansız hava aracı (İHA) takımları ile Teknofest yolunda emin adımlarla ilerliyor. 

Türkiye’nin dört bir yanından uzay ve teknoloji alanına meraklı lise ve üniversite öğrencisinin bir araya gelerek oluşturduğu Ancha (Anka) Uzay Teknolojileri Ekibi, Başakşehir Living Lab İnovasyon ve Teknoloji Merkezi çatısı altında aktif çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Gözlerini uzaya diktiler

Uzaya keşif aracı gönderen ilk Türk ekibi olmak için çalışmalarını gece-gündüz demeden sürdüren gençler, diğer taraftan çeşitli yarışmalara katılarak bilgi ve becerilerini sürekli geliştiriyor. Ancha Uzay Teknolojileri Ekibi, son olarak, bu yıl ikincisi düzenlenecek Teknofest kapsamında gerçekleştirilecek yarışmaların ön elemelerinde boy gösterdi.

İki takım ön elemeyi geçti 

Ancha Uzay Teknolojileri Ekibi bünyesinde oluşturulan roket takımı ve insansız hava aracı (İHA) takımı, Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest yarışmalarında ön elemeleri geçmeyi başardı.

Başarılı olan takımlar fırlatma yapabilecek

Ancha Uzay Teknolojileri Roket Takımı, Türkiye’nin en büyük teknoloji festivali olan Teknofest’te düzenlenecek Roket Yarışması için çalışmalar gerçekleştirdi. Ancha Roket Takımı, ilk eleme olan “Öncül Tasarım Raporu” elemesini başarıyla geçerek, “yüksek irtifa” kategorisinde yarışmaya hak kazandı.

Teknofest yüksek irtifa roket yarışmasında takımların 3 bin metre uzay roketi tasarlayarak, çeşitli raporları geçtikten sonra bir roket üretmeleri amaçlanıyor. Raporları başarılı bir şekilde geçen takımlar, yarışmada gerçek bir roket motoru ile fırlatma deneyimi yaşayabilecek. Ancha Roket Takımı, roket yarışmasına yönelik çalışmaların yanı sıra alçak dünya yörüngesine çıkabilecek roket ve roket motoru teknolojileri üzerine Ar-Ge çalışmalarına da devam ediyor.

Yapay zekâ geliştirdiler

Ancha Uzay Teknolojileri İHA Takımı da, Teknofest’te Savaşan İHA Yarışması’nda “Öncül Tasarım Raporu” elemesini başarıyla geçti. Takımların kendi tasarladıkları İHA’larla (İnsansız Hava Araçları) diğer katılımcı takımların İHA’larını bilgisayar ortamında vurabilmesi amaçlanıyor. Ancha İHA Takımı, yarışma için hazırlıklarını iddialı bir şekilde sürdürüyor. Rakip takımların İHA’ları tespit edebilen bir yapay zekâ geliştiren Ancha takımı, %98 doğruluk oranıyla yarışmada rakiplerini geride bırakmayı hedefliyor.


 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir