Blog

Başakşehir Living Lab ve Arel Otomotiv Topluluğu İş Birliği

308
Haberler

Başakşehir Living Lab ve Arel Otomotiv Topluluğu İş Birliği

2015 yılında İstanbul Arel Üniversitesi’nin farklı bilimsel disiplinlerinde öğrenim gören öğrencileri tarafından kurulan Arel Otomotiv Topluluğu (AOT), bu sene TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında 1-6 Eylül 2020 tarihlerinde Körfez Yarış Pisti ve İstanbul Park’ta düzenlenen 16.TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları’na katıldı.

Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Timuçin İNCE danışmanlığında ve Girişimcilik & Liderlik Ofisi Müdürü Özge ŞENÖZ mentorlüğünde yarışa elektromobil kategorisinde ‘Arelectro’ isimli elektrikli otomobili ile katılan Arel Otomotiv Topluluğu, aracın dış gövdesinin üretimini Başakşehir Belediyesi ve Başakşehir Living Lab iş birliği ile 3D yazıcılarla gerçekleştirerek, 16 yıldır düzenlenen TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları tarihinde bir ilke imza attı.

Elektrikli araç yarışlarında birçok takımın kullandığı kalıp üzerine yapılan döküm yöntemi, kabuğun hassas ve kırılgan bir hale gelmesinin yanı sıra maliyetini ve ağırlığını da artırdığını ifade eden Arel Otomotiv Topluluğu, Başakşehir Living Lab’deki 3D yazıcı desteği ile yaklaşık 2 ay sürede vardiyalı bir şekilde takibini yaparak dış gövde üretimini gerçekleştirdi. Bu sayede döküm yönteminin maliyetine kıyasla %90 tasarruf ederek aracın ağırlığını %40 azalttı. Arel Otomotiv Topluluğu gerçekleştirdiği bu üretim metoduyla maliyette ve ağırlıkta tasarruf ederek yarışa katılan diğer 37 farklı üniversite ve 47 takıma da örnek oldu ve  Türkiye’de bu alanda bir ilke imza attı.

Ayrıca yarış alanını ziyaret eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa VARANK, İstanbul Valisi Sayın Ali YERLİKAYA, TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof.Dr.Hasan MANDAL ve T3 Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Selçuk BAYRAKTAR, Arel Otomotiv Topluluğu’nun alanını da ziyaret ederek ‘Arelectro’ isimli elektrikli otomobil hakkında bilgi alarak, beğenilerini ve desteklerini ilettiler.

Yarışma sonrası ‘Arelectro’ isimli elektrikli otomobil, Başakşehir Living Lab’de sergilenmeye devam ediyor.


 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir