Blog

Çöpe Çözüm, Çöple Çözüm

y
Haberler

Çöpe Çözüm, Çöple Çözüm

Başakşehir Living Lab’in FLL(First Lego League ) yarışmasından geçen sene birincilikle dönen Lego ekibi LivingLab’ lebi, Bilim Kahramanları Derneği tarafından bu sene 12.si düzenlenecek olan Fisrt Lego League yarışmasına hazırlanıyor.

Bu seneki ana teması “ Çöpe Çözüm, Çöple Çözüm” olan yarışmaya LivingLab’ lebi ekibi sosyal sorumluluğu yüksek bir proje ile hazırlanıyor. Üç farklı kategoride yarışacak olan öğrencilerin projesi elektronik atıkları geri kazandırmayı hedefliyor. Projenin ilk aşaması için öğrenciler kendi hazırladıkları geri dönüşüm kutularını okulları açılır açılmaz okullarında belirlenen noktalara bırakacak ve atık toplama işine başlayacak. Öğrenciler bir taraftan çevrelerine geri dönüşüm bilinci kazandırırken bir taraftan da elektronik atıkları geri dönüşüme kazandırmayı hedefliyor. Öğrencilere elektronik atık (e-atık) konusunun sürdürülebilirliği konusunda çalışmalar gerçekleştiren EAGD’de destek veriyor.

05 – 06 Mart’ ta TC Kültür Üniversitesi’nde gerçekleşecek olan yarışmada Living Lab’ lebi ekibi 70 takımla yarışarak, Uluslararası Yarışmaya katılmaya bir adım daha yaklaşacak.

‘Elektronik atıkları geri dönüşüme kazandırıyoruz’

EAGD Genel Müdürü Burak Köktürk projeyi şu sözlerle anlattı, “Elektronik atık derneği olarak çalışan çalışmayan atıkları toplayıp bunları çalışır duruma getirerek köy okullarına gönderiyoruz. Malatya’da bu çalışmalarımızla bir sınıf kurduk. Başakşehir Living Lab ile gerçekleştirdiğimiz projede de bu doğrultuda çalışacağız”

Yarışmaya katılacak olan İbrahim Sirkeci, “Yarışmamız üç aşamadan oluşuyor. Katılacağımız yarışmanın konusu Çöpe Çözüm, Çöple Çözüm. Bizde elektronik atıkları toplayarak geri dönüşüme kazandırmaya çalışacağız.”


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir