Blog

Coding Camp etkinliği Başakşehir Living Lab ‘de gerçekleştirildi

56b4bbeb617e1-kapak
Haberler

Coding Camp etkinliği Başakşehir Living Lab ‘de gerçekleştirildi

Türkiye ve Romanya’dan çocukları bir araya getiren Coding Camp etkinliği  Demo günü ile tamamlandı.

Bilgi ve iletişim teknolojileri ile tanışmak, bilgisayar programlamaya başlamak isteyen çocuk ve gençlere destek olmak amacıyla Başakşehir Living Lab,  Genç Hayat Vakfı, CoderDojo Türkiye ortaklığı ve  Erasmus+ Programı  kapsamında hayata geçirilen  Coding Camp etkinliği  5 gün sürdü. Coding Camp projesine, CoderDojo Romanya ve CoderDojo Türkiye’den 12-15 yaş arasında 24 çocuk  katıldı. Katılımcılar takımlar halinde çalışarak, şehirde yaşam ve akıllı şehirler temalı projeler geliştirdi.

‘CoderDojo, 63’den fazla ülkede bulunuyor’

Eğlenceli ve yaratıcı programlama kampının kapanışı Demo günü ile sona erdi. “Demo Günü”ne İrlanda’dan CoderDojo İletişim ve Etkinlik Yöneticisi Peter O’Shea katıldı. Peter O’Shea yaptığı konuşmada CoderDojo’nun gelişimini anlattı, “CoderDojo, gönüllüler tarafından yürütülen 17 yaşına kadar gençlerin katıldığı bir programlama atölyesidir. Onlara hem bilgisayar programlamayı hem de yeni dostluklar kurmalarına yardımcı oluyoruz. CoderDojo, 63’den fazla ülkede bulunuyor. 870’den fazla da Dojo var. Çocuklar için en geniş bilgisayar programı geliştirme ağının içerisindesiniz. Pek çok CoderDojo dünyasında kullanılan diller var ve devamlı öğreniyoruz. Biz bu programa katılanlara öğrendikleri programlara göre dijital yaka iğneleri veriyoruz. 18 Haziran’da Davlin’de gerçekleşecek olan Coolest Projects yarışmasına kayıt yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Bu yarışmada Türkiye’den katılımcıları da görmek istiyoruz.”

Kapanış programında çocuklar hazırladıkları projeleri sundu. Etkinlikte ayrıca programlama kampına katılan çocukların yanı sıra, iki senedir CoderDojo Türkiye’ye katılan tüm çocukların projelerini, kurguladıkları oyunları veya uygulamaları sunuldu.

Program sonunda etkinliğe katılan öğrencilere sertifikaları verildi.


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir