Blog

Dünya Living Lab Günleri 2015 Başakşehir’de

15
Haberler

Dünya Living Lab Günleri 2015 Başakşehir’de

5 kıta 70 ülkeden katılımcının yer aldığı “OpenLivingLab Days2015’de-Dünya Living Lab Günleri 2015” Başakşehir’de başladı. Türkiye’de ilk kez Başakşehir Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı “Dünya Living Lab Günleri” dünyanın öncü şehirlerindeki Living Lab’lerde üretilen teknolojik ürünleri ve teknoloji devlerini Başakşehir’de bir araya getirdi.

Kayıtların alınmasıyla başlayan OpenLivingLab Days’de açılış konuşmalarını ENoLL Başkanı Jarmo Eskelinen, Başakşehir LivingLab Koordinatörü Ömer Onur ve iMinds Başkanı Prof. Pieter Ballon yaptı. Ardından ENoLL üyeleri arasında bir genel kurul toplantısı gerçekleştirilirken, gün boyunca çeşitli workshop’lar ve akademik toplantılarla OpenLivingLab Days devam etti.

2015’in ev sahibi Başakşehir

Türkiye’nin ilk ENoLL (European Network of Living Labs) üyesi olan ve dünyada sadece 380 tane bulunan Living Lab merkezlerinden birini kurarak bir ilke imza atan Başakşehir Belediyesi, daha önce Paris, Barcelona, Helsinki, Amsterdam gibi öncü şehirlerde gerçekleşen   Dünya Living Lab Günleri’ne bu yıl Başakşehir’de ev sahipliği yapıyor.

Dünya Living Lab Günleri’nin Başakşehir ayağında katılımcılarla sohbet eden ve bu konuda düşüncelerini paylaşan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal; “Living Lab yaşayan laboratuar anlamına geliyor olabilir ama asıl kurulma amacı, belediyelere bu yetkiler verilirken, en son teknolojilerin vatandaşla buluşmasını sağlamaktır. Bunu da vatandaşa sunmanın birçok şekli bulunmakta. İlki vatandaşa bu teknolojileri kullanabileceği alanlar sağlamak, ikincisi gençlerimize yeni teknolojiler üretmek adına fırsatlar vermek geçmektedir. Geleneksel belediyecilikten ayrı bir mantıkla ilerleyen bu çalışmalar artık yerelden vatandaşa yeni bir şeyler ulaşmasını sağlıyor. Living Lab Merkezi’nde öğrencileri teknolojiyle tanıştırma, bu konuda üretim yapmak isteyenlere fırsat verme, akademik çalışma yapanlara uygun ortam sağlama ve tüm bunları kullanılabilir şekilde vatandaşa sunulmasını sağlıyoruz. Aynı zamanda yapılan üretimlerle yeni iş kapıları da açmış oluyoruz. Merkezimiz bu noktada herkese kapılarını açmaktadır, teknoloji seven herkesi bekliyoruz” dedi.

Dünya genelinde yılda bir kez ENoLL Ağı’na bağlı tüm Living Lab’lerin bir araya geldiği zirve 25-28 Ağustos tarihleri arasında devam edecek. İnteraktif oturumlar, çalıştaylar, canlı oturum panelleri, kültürel ve teknik gezi etkinliklerinin yaşanacağı dört günlük etkinlik boyunca katılımcılar alanında söz sahibi kişilerin tecrübe ve deneyimlerini paylaşma fırsatı yakalayacak.


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir