Blog

Living Lab Yaz Okulu 3. Dönem tamamlandı

photo-gallery-192
Haberler

Living Lab Yaz Okulu 3. Dönem tamamlandı

Geleceğin inovasyon ve teknoloji ürünlerinin geliştirildiği Başakşehir Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’ninde düzenlenen Yaz Okulu’nun 3. Dönem öğrencileri sertifikalarını aldı.

Katılımcıların kendi robotlarını yaptığı projede öğrenciler hazırladıkları robotları bir sunumla sergiledi. İki haftalık zorlu ve eğitici çalışmanın sonunda öğrenciler sertifikalarını Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Şahin’in elinden aldı.

‘Öğrenciler sabrı ve takım çalışmasını öğreniyor’

Başakşehir Teknoloji ve İnovasyon Merkezi’nde 9-14 yaş arası ilçe okulu öğrencilerinin katıldığı Yaz Okulu’nun 3. Dönemi düzenlenen sertifika töreniyle tamamlandı. Öğrenci ve velilerin katıldığı sertifika töreninde Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Şahin öğrencilerin yaptığı çalışmaları inceledi. Katılımcıları tebrik eden Başkan Yardımcısı Murat Şahin, öğrencilere sertifikalarını takdim etti.

Bilim Kahramanları, Tek Nokta ekibinin düzenlediği, Fizik Öğretmeni Demet Erim ve Matematik Öğretmeni Aytek Uğur Şen koordinatörlüğünde yapılan çalışmanın öğrencilere kazanımlarını Demet Erim anlattı, “First Lego Lig adı altında bir çalışma var. Bu çalışma tüm Dünya’da yapılan bir çalışma ve robot eğitimi veriliyor. Çocuklar robotu programlamayı ve mekanik tasarım yapmayı öğreniyorlar. Öğrenciler takım çalışmasını öğreniyor. Bu çalışmada takım ruhunu öğrenmiş oluyorlar, beyin fırtınası yapıyorlar. Kendi fikirlerinin yanında başkalarının fikirlerinin de önemli olduğunu öğreniyorlar. Bunların yanı sıra sabrı öğreniyorlar. Bunlar günlük yaşantıda ne işe yarıyor derseniz karşılaştıkları bir problemi daha rahat çözmelerini sağlıyor. Karşılaştıkları sorunlarda daha çözüm odaklı olup pes etmemeyi öğreniyorlar. İlk başlarda şikâyet ediyorlardı sonrasında şikâyet etmemeyi birbirleriyle geçinmeyi öğrendiler.”

Mars’taki görevler başarıyla tamamlandı

Projenin kapsamını da anlatan Demet Erim sözlerini şöyle sürdürüyor, “Kapsamlı bir program tabi ki kendi içerisinde belirgin logları var. Logların içerisinde çocuklar yazılım yapıyor. 9 -14 yaş için oldukça kapsamlı yeterli bir program. İyi bir bilgisayar becerisinin ve Rotasyon bilgisi olması gerekiyor. Göz kalibresinin olması gerekiyor. Zorluklarla mücadeleyi öğreniyor çocuklar.”

‘Legolardan robot yapmayı öğrendim’

Zehra Ösil: “İlk defa böyle bir programa katılıyorum. İki hafta boyunca önce legoların parçalarını yaptık. Robotlarımızı yaptık, programlarını yaptık. Çok eğlenceli geçti.”

Mustafa Gülüm: “Yaptığımız robotlar için altı görev tanımladık ve bunun üzerinde çalıştık. Önce legoları alıyoruz, tamamlıyoruz. Daha sonra bilgisayarda programları yapıyoruz. Çok fazla çalıştık, denemeler yaptık. Ben bu alanla ilgili çalışmak istiyorum. Çünkü çok sevdim.”

Elif Kaya: “İki haftadır kursa geliyorum. Robot yaptık, maket yaptık çok eğlendik hocalarımızı çok seviyorum. Çok severek yapıyorum. Yine gelmek istiyorum.”

Ece Özdemir: “Legolardan robot yapmayı öğrendim. Yaptığımız robotlar sayesinde teknolojik aletlerin nasıl program yapabileceğimizi öğrendik. Bilgisayar programlarını da öğrendim. Bundan sonra da devam edeceğim. Ben aslında Legolara hiç önem vermiyordum, bundan sonra önem vereceğim.”

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir