Blog

Living Lab’da, Android programlama eğitimi

Haberler

Living Lab’da, Android programlama eğitimi

Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi (Living Lab)’nde ‘Android Programlamaya giriş’ eğitimi verildi.

Temel seviyede programa bilgisine sahip olan 15 yaş üstü vatandaşların yer aldığı eğitimlere katılanlar arasında öğretmende var, Diyarbakır’dan gelen üniversite öğrencisi de. Başakşehir Living Lab Merkezi’nde devam eden eğitimler 3 gün sürecek.

Başakşehir Belediyesi Living Lab tarafından düzenlenen ve Turkcell eğitmenleri tarafından verilen eğitimlerin ilk gününde öğrenciler, Temel Java programlama eğitimi, ikinci gün Android eğitimi, son gün ise geliştirilen programları markete koymayı öğrendiler. Eğitimlere temel seviyede yazılım bilgisine sahip 25 kişi katıldı.

‘Amaç, gençlerimize mobil uygulamalar, geliştirme alanında destek vermek’

Turkcell, ‘Geleceği Yazanlar Projesi’ Ürün yöneticisi Mehmet Aca eğitimlerle ilgili bilgiler aktardı, “Geleceği Yazanlar Sosyal Sorumluluk projemiz kapsamında Üniversitelerde eğitimler veriyorduk. Başakşehir Living Lab’dan teklif gelmesi üzerine burada üç günlük bir eğitim veriyoruz. Amacımız gençlerimize mobil uygulamalar geliştirme alanında destek vermek. Bu eğitime katılanlar temel seviyede yazılım bilgisine sahip olan kişiler. 15 yaşından büyük yazılıma ilgi duyan herkese açık kursumuz. Üç günün sonunda kendi programlarını geliştirip markete koyabilecek seviyeye gelecekler. Talep olursa programı tekrar etmeyi düşünüyoruz. Bu yaşayan bir platform öğrenciler kendilerini daha da geliştirmek isterlerse bizim portalımızdan devam edebiliyorlar.”dedi.

Üniversite dışında ilk defa böyle bir ortamda eğitim verdiklerini söyleyen Aca, Başakşehir Living Lab’ı değerlendirdi, “Çok güzel bir ortam, belediyenin böyle bir eğitim sunması çok güzel.”

‘Living Lab, Türkiye geneline yayılmalı’

Android eğitimine katılan, Bilgisayar öğretmeni Huriye Geçer : “Daha önce Java programını görmemiştim. Dün bu programın temel eğitimini almış olduk. Bugünde Android programlama konusunda bir eğitim alıyoruz. Başakşehir Belediyesi’nin böyle bir yer açması ve böyle faydalı eğitimler vermesi çok güzel. Ben öğrencilerimi de buraya yönlendirdim, eğitimler aldılar. Çocuklarında yararlanabileceği aktiviteler yapılıyor burada. Living Lab Türkiye genelinde yayılsa çok güzel olur.”dedi.

‘Diyarbakır’dan bu eğitim için geldim’

Diyarbakır’dan eğitim için İstanbul, Başakşehir’e gelen Ali Mesut Karadeniz: “Android’e merakım var, pekiştirmek için geldim. Dicle Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Bölümünde okuyorum. Ben ilk defa Living Lab gibi bir yapı gördüm, her şey elektronik, saksılar bile. Üst düzey teknolojik standartlara sahip bir yer. Eğitim ve çalışma için çok güzel bir ortam. Bu eğitimi bitirme ödevim için kullanmayı düşünüyorum.”dedi.

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir