Blog

Türkiye’de Girişimcilik

SAM_0021_exposure-1013x675
Haberler

Türkiye’de Girişimcilik

Başakşehir Living Lab’da girişimciler ve kobiler için başlatılan eğitim serisi 2. eğitimi ile ekosistemi yine bir araya getirdi.

Türkiye’ de girişimcilik sisteminin son 5-6 seneye dayandığını belirten Murat Özanlar,  “Eko sistemdeki tüm oyuncular birbir oluşmaya, sonra entegre olmaya başladı. Aslında emekleme dönemindeyiz. Fakat hızla büyüyen bir sistem. Kuluçka sistemleri, hızlandırıcı sistemler,teknoparklar,teknoloji transfer ofisleri, hibeler,yatırım fonları hızla artıyor. Ülkemize bazı yabancı kaynaklarda uğramıyor değil girişimcilerimiz için. Fakat henüz sonuçlarını görmek için çok erken. Biraz daha sabır gerek. Bunun için bu eko sistemdeki her bir parçanın düzgün çalışması gerek. Bilinçlendirme ve farkındalık eğitimleri ile bu sektör yayılmalı. Aslında bir çok yerde bu alanda etkinlik var. Hemde kaliteli. Anlama ve nasıl yaparız evresinde olduğumuzdan bu eko sistemin sonuç üretmesi birkaç yıl daha alacaktır. “ diyerek girişimciliği özetledi.

Eğitimlerin birbirini tamamlayarak oluşturulan programın planlayıcı ve eğitmeni olan Murat Özanlar “Dünya ortalamasında aslında işsizlik %50’nin üzerinde. Çünkü o kadar insanın çalışacağı iş yok. Bu yüzden yeni pazarlar, yeni ürünler ve yeni istihdamlar için girişimcilik, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada gelişmesi gereken bir sistemdir.” Sözleriyle de aslında Türkiye’nin bu alanda geride olmadığını da belirtti.


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir