Blog

Uygulamalı Active Directory Eğitimi Gerçekleştirildi

209
Haberler

Uygulamalı Active Directory Eğitimi Gerçekleştirildi

Başakşehir Belediyesi’nin İnovasyon ve Teknoloji Merkezi’nde düzenlenen Active Directory eğitimi sekiz saat sürdü. Eğitimi gerçekleştiren Orhan Akkaya, katılımcılara Active Directory ve Dns Kurulumu, Active Directory ve Dns Yönetimi, Group Policy Kurulumu, File Server Kurulumu, File server klasör Paylaşımı ve Güvenlik hakkında bilgiler verdi.

Başakşehir İnovasyon ve Teknoloji Merkezi’nde ki “Active Directory” eğitimi, genellikle uygulama tabanlı geçtiği ve katılımcıların hem öğrenme hem de uygulama imkanı buldukları için katılımcılardan büyük ilgi gördü. Eğitim sektörde aktif olarak çalışan katılımcılardan büyük ilgi görürken, üniversite öğrencilerinin de beğenisini topladı.

“ Active Directory Nedir? File Server Nedir ”

Active Directory Microsoft ağlarında kullanılan bir dizin hizmetidir. Veritabanı , kullanıcıları ,bilgisayarlar ve çevre birimleri gibi tüm organizasyon bilgilerini içinde barındırır. Merkezi yönetim için Bilgi işlem birimleri için büyük kolaylık ve düzen sağlar. Grup İlkesi, bir Active Directory ortamında işletim sistemlerinin, uygulamaların ve kullanıcı ayarlarının merkezi yönetimini ve yapılandırmasını sağlar. File Server, domain kullanıcılarına daha gelişmiş depolama alanları sunabileceğimiz bir servistir. “File Server Resouce Manager” ile depolama alanlarını daha etkin kullanabilir ve kolayca kontrol edebiliriz.

 “ Ne İşe Yarar ”

Artık bilgiyi depoladığımız ve fazla bilginin yönetilmesinin daha da zorlaştığını ve bu eğitim sonunda katılımcılar bilgiyi üretirken depolama ve yönetme işlemlerinin kolaylaşıcağına dikkat çeken Orhan Akkaya, bu eğitim sonunda da “kullanıcılar dosyalarını tek bir çatı altında toplayabilir, dosya uzantılarına göre filtreleme yapabilir, kullanılmayacak dosyaları ayıklayabilir ve yüklenmesi engellenebilir, kota işlemleri kolayca tanımlanır ve takip edilebilir, daha kolay yedekleme yapabilir ve bakımı kolaylaştırır” dedi.

Etkinlik sonunda katılımcılara sertifikaları dağıtıldı.


 

Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir