Blog

Başakşehir Living Lab’da köprüler kuruldu

57e8d02c5c925-KAPAK
Haberler

Başakşehir Living Lab’da köprüler kuruldu

Başakşehir  Living Lab’de Kapla ile İnşa Atölyesi yapıldı.

1987’de Hollanda’lı bir sanat tarihçisi olan Tom van der Bruggen tarafından bulunan ahşap oyuncak ‘Kapla’ Başakşehir Living Lab Merkezi’nde düzenlenen atölyede kullanıldı. Bir günlük atölyede Başakşehirli çocuklar Kapla ahşap yapı blokları ile modelleme ve yaratıcılık atölyesinde, temel inşa tekniklerini öğrendi ardında kendi köprülerini tasarladı. Atölyede hayal gücü, el dengesi ve fizik kanunları çerçevesinde beyin fırtınası yapılarak, birbirinden farklı köprülerin ortaya çıktı.

‘Kapla, çocukların problem çözmelerini sağlıyor’

Didem Topuz ve İnanç Eker tarafından verilen eğitimlere katılım ise yoğundu.

Eğitmen Didem Topuz atölye ile ilgili şunları kaydetti, “Çocuklarımızın ahşap malzemeyi kullanarak hayal dünyalarını zenginleştirmelerine katkı sağlamak istiyoruz. Takım olarak çalışmayı, takımda sabır göstermeyi, grup üyeleri ile doğru iletişim kurmalarını ve ortak bir şeyler üretmenin keyfini yaşamalarını istiyoruz. Katılımcılardan çok az bir kısmı kapla ile daha önce tanışmış kişiler o nedenle önce malzemeyi tanıtıyoruz. Bloklara ellerinin alışmasını sağlıyoruz sonrasında temel inşa tekniklerini gösteriyoruz. Bugünkü temamız köprüler, o nedenle birbiri ile bağlantılı özgün köprüler yapmalarını istiyoruz. Sonrasında da yaptıklarını anlatmalarını istiyoruz.”

Topuz, Kapla’nın bu kadar çok sevilmesini ise şöyle anlattı, “Kapla’nın çok sevilmesinin en önemli unsuru açık uçlu bir materyal olmasıdır. Hem doğal bir malzeme olduğu için onların yaratıcılıklarını destekliyor. Problem çözmelerini, akıl yürütmelerini oyun ortamında veriyor. Onların merak duygusunu güçle


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir