Blog

Robotik Kodlama Yaz Kampı Ve Yarışması

yarışma
Haberler

Robotik Kodlama Yaz Kampı Ve Yarışması

Başakşehir Living Lab, teknoloji alanındaki eğitimlerini sürdürmeye devam ediyor. Geleceğin yazılımcılarını keşfetmek amacıyla düzenlenen robotik kodlama eğitiminde Başakşehirli öğrenciler, hem eğlendi hem de kodlamanın temel bilgilerini öğrendi.

530 başvuru ile rekor sayıya ulaşan yüz yüze eğitimde , 8 ila 9 yaşlarındaki 30 ilkokul öğrencisine, 10 ila 14 yaş arasındaki  30 ilköğretim öğrencisine robotik kodlama ve mekanik eğitimi verildi. 1 ay, 96 saat süren eğitimde daha önce kodlama eğitimi almamış öğrencilere algoritma ve akış şeması hakkında bilgi verildi, uygulama yapma fırsatı sunuldu. Eğitime katılan çocuklara aynı zamanda Arduino kartı ve MBlock programlama ortamı tanıtıldı ve kodlamaya giriş yapıldı.

“Teorik bilginin yanında mekanik bilgi de verildi”

Temel kodlama alıştırmalarından sonra çocuklara, robotlarda kullanılan DC motor, motor sürücü modülü temel elektronik bilgiler aktarıldı. Son olarak öğrenciler, öğrendikleri bilgiler ile ‘’Çizgi İzleyen Robot’’ uygulaması yaptı.

“Öğrenciler birbirleriyle kıyasıya yarıştı”

Eğitimin son aşaması ise öğrenciler için büyük bir heyecana sahne oldu. İkişer kişilik takımlara yarılan öğrenciler, keskin çizgilerle dolu parkurda hünerlerini sergilediler. Geleceğin yazılımcıları, yarışma boyunca kıyasıya yarıştı. Eğitme katılan öğrencilere katılım belgesi, ilk üçe girenlere ise özel ödül.