Blog

Fikirlerimizi Başakşehir Living Lab’de Doğruluyoruz.

IMG_1228_exposure_resize-1013x675
Haberler

Fikirlerimizi Başakşehir Living Lab’de Doğruluyoruz.

Hepimiz fikirlerimizin çoğuna inanırız. Hatta aşık oluruz. Bazen fazla paylaşır bazen de paylaşmaktan çekiniriz. Fakat hep bir şey bulma eğilimimiz vardır. Aklımıza gelen ilginç fikirler heyecan uyandırır. Fakat bunları düşünürken yada bulduğumuzda yalnız mıyız?

İşte bu soruların cevabını bu haftaki eğitimimiz “Fikir Doğrulama” da Murat Özanlar’ dan aldık.

“Tabiî ki değiliz. Fikirlerimizi onlarca hatta yüzlerce insan da düşünmüş hatta hayata geçirmiş olabilir. Eğer girişimci olacaksak, eğer bir iş kurmak istiyorsak fikirlerimizi öncelikle test etmeliyiz. Buna kısaca fikir doğrulama diyebiliriz. Yani fikrimizi muhtemel satın alacak kişi yada kurumlar ile çeşitli teknikler kullanarak iletişim sağlayıp bilgi toplama eylemi gerçekleştirmeliyiz. “

Bu eylemi gerçekleştirmek içinse “İletişim Becerimiz”i kullanmamız gerektiğini belirten Özanlar : “ Hedef kitlemize bağlı olarak bir çok farklı kültür ile iletişimde olacağız. Bunun için stratejiler geliştirmek de gerek. Fikrimize eğer aşıksak kimseyi dinlemeyeceğiz. Bu başarısızlık riskimizi arttıracaktır. Onun yerine fikirlerimizi paylaşmak ve stratejik şekilde bilgi toplamak gerek. Korkularımız olağandır ‘söylediğimde ya onlar yapmaya kalkarsa..’ İşte bu fikrinize aşırı bağlılığı gösterir. Unutulmaması gereken şey fikri bulan değil hayata geçirenin değer yarattığıdır.” Sözleri ile girişimcinin , girişimi üzerindeki etki ve önemini dile getirdi.


Yorum yaz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir